Dwa kluby za finansowaniem darmowych przejazdów

fot. Jerzy Szostak
Reklamy
Sochaczewskiej Karty Mieszkańca od lipca będą jeździli autobusami ZKM za darmo, a honorowi dawcy krwi przez dwie godziny dziennie bezpłatnie zostawiali samochody w strefie płatnego parkowania. O sfinansowanie tych projektów zadbali radni PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego: M. Cichocki, S. Dorywalski, K. Dybiec, K. Gołaszewska-Kotlarz, S. Kaczmarek, A. Karaś, S. Majcher, P. Pętlak, R. Sokołowska, E. Stasiak, M. Zborowska, S. Zdzieszyński. Radni opozycji – J. Bąbała, R. Błaszczyk, M. Gołkowski, A. Kloch, A. Korkosz, J. Kulpa-Szczepaniak – zagłosowali przeciw.

8 czerwca rada dokonała istotnych zmian w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. O ponad 2 mln zwiększyła wydatki inwestycyjne, dzięki czemu burmistrz ma teraz do dyspozycji 2,8 mln na przebudowę dróg miejskich (+1,36 mln) i 2,5 mln na rozbudowę ulicy Dewajtis (+210 tys.). Są też zupełnie nowe zadania tj. po 150 tysięcy odłożono na doposażenie placu zabaw przy ul. Chabrowej oraz budowę placu zabaw przy miejskim żłobku, 100 tys. zabezpieczono na zakup samochodu dostawczego dla UM a 60 tys. na samochód dla policji. Znalazły się też pieniądze na montaż wiaty na przystanku ERG i opracowanie koncepcji rozbudowy muzeum ziemi sochaczewskiej (30 tys. zł).

Więcej na bezpieczeństwo i zieleń

Nie tylko rodziny odczuwają rosnące koszty życia. Podwyżki cen benzyny, oleju napędowego, gazu i energii elektrycznej dotykają także podległe ratuszowi jednostki i w związku z tym o 270 tysięcy zwiększono budżet Zakładu Gospodarki Komunalnej, 250 tys. otrzymał MOSiR, 160 tys. integracyjny żłobek miejski, 115 tys. Miejska Biblioteka Publiczna, a 50 tys. muzeum ziemi sochaczewskiej. O pół miliona zwiększono pulę pieniędzy wydzieloną na dotacje dla prywatnych szkół i przedszkoli, 40 tysięcy otrzymała policja na dodatkowe patrole na ulicach miasta a 25 tysięcy komenda powiatowa PSP na zakup ekwipunku osobistego strażaków. O 430 tysięcy zwiększono też wydatki na sprzątanie miasta i utrzymanie zieleni.

Są pieniądze, opozycja mówi nie

Jednak najważniejsza zmiana w budżecie wiązała się z finansowaniem bezpłatnych przejazdów autobusami i darmowymi godzinami parkowania w strefie. Burmistrz zaproponował, by od 1 lipca każdy posiadacz Sochaczewskiej Karty Mieszkańca mógł z ZKM korzystać w każdy dzień roku, na dowolnej trasie i przez dowolny czas za darmo, a krwiodawcy otrzymali kolejny przywilej – dwie godziny dziennie darmowego postoju w strefie płatnego parkowania. Warto przypomnieć, że koszty związane z różnego rodzaju ulgami wnikającymi z programów Sochaczewska Karta Rodziny, Sochaczewska Karta Seniora 75+ (uczestnicy płacą połowę stawki śmieciowej), Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi (darmowe przejazdy ZKM i bilety na basen), ratusz refunduje swoim jednostkom.

8 czerwca rada zdecydowała, że zwiększy wydatki na ten cel o 765 tys. zł. Do uruchomienia darmowych przejazdów potrzebne były dwie decyzje – podjęcie uchwały o zmianach w budżecie (+765 tys. na refundację) oraz korekta pakietu uchwał określających zasady funkcjonowania poszczególnych kart. I te dwie propozycje zyskały akceptację jedynie klubów PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Z kolei Bezpartyjni Samorządowcy i klub Koalicji dla Sochaczewa oświadczyły, że podtrzymują swoje stanowisko w sprawie nadmiernego zadłużenia miasta i będą przeciwko zmianom w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Ręce opadły…

Piotr Osiecki wrócił wówczas do omawianego na tej samej sesji Raportu o stanie miasta i sprawozdania budżetowego za 2021 rok, gdzie wyraźnie wskazano, że rocznie na wykup obligacji i spłatę odsetek przeznacza się jedynie kilka procent budżetu.

– Chcę żeby to wybrzmiało, by dotarło do mieszkańców Sochaczewa, że państwo radni będą przeciwko wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców Sochaczewa. Chciałbym żeby dotarło też do mieszkańców, że nie wyrazicie zgody na kwotę około 2 mln złotych na program „Drogi zamiast błota”, na asfaltowanie ulic. (…) Nie ukrywam, ręce opadły – podsumował.

Dwa głosowania

Ostatecznie zmiany w budżecie wprowadzajace darmowe przejazdy ZKM poparli radni SFS i PiS: Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Renata Sokołowska, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.

Przeciw byli radni Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Marek Gołkowski, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak. Jacek Krzemiński z PO wstrzymał się, a głosu nie oddała Zofia Denisiewicz.

Niemal identyczny wynik osiągnięto w czasie głosowania zmian WPF, z tą różnicą, że Zofia Denisiewicz dołączyła do głosujących przeciw. (daw)

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz