Cross z historią w tle

fot.pixabay, podglądowe

KAMPINOS Po dwuletniej przerwie wyruszyli uczestnicy biegowo-historycznej imprezy Cross z historią w tle. Już po raz siódmy szlakami Kampinoskiego Parku Narodowego pobiegli mieszkańcy całej Polski.

 Na starcie VII Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK stanęło 150 zawodników, a w III Marszu NW 70. Dzieci i młodzież rywalizowały w 10 Małych Biegach Pamięci. Gośćmi honorowymi imprezy byli – Jan Żychliński, starosta powiatu warszawskiego zachodniego; Grzegorz Banaszkiewicz, wójt gminy Leszno, gospodarz i współorganizator imprezy; Marcin Biegas, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nagrody ufundowali – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Instytut Pamięci Narodowej, Park Rozrywki Julinek, Skynet, Bio Planet SA, Strzelnica Shockfire, Zespół Sportowo-Rekreacyjny i Biblioteka Publiczna w Lesznie. Zwycięzcami w biegu zostali Agnieszka Kowalczyk i Tomasz Mikulski, a w marszu NW Zuzanna Bielecka i Piotr Polkowski.

W tym roku dioramę partyzancką z pokazem broni i szpitala polowego przygotowała Kurpiowska Grupy Historyczna „Ostoya” z Ostrołęki i Przasnysza oraz Grupa Historyczna „Niepodległość 1863” z Warszawy.

Dzieci mogły obejrzeć sprzęt medyczny używany w polowych warunkach, broń różnego kalibru, zrobić zdjęcia z malowniczo ubranymi rekonstruktorami, poznać harcerzy i harcerki ZHR. Swoje stoisko miało również muzeum starożytnego Hutnictwa z Pruszkowa, które przygotowało wystawę eksponatów archeologicznych oraz warsztaty szycia sakiewek dla najmłodszych. Można było zobaczyć pokaz kowalstwa i wybić samodzielnie pamiątkową monetę, przygotowana specjalnie na tę imprezę.

Na najnowocześniejszej w Polsce Strzelnicy Shockfire pokazano uczestnikom crossu współczesne rodzaje broni, w tym używane obecnie przez żołnierzy armii polskiej. Firma Skynet zorganizowała warsztaty dla dzieci oraz informowała o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w zakresie łączności. Nie zabrakło tez pokazu tresury psa policyjnego, który przygotowała dla nas Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na stoisku KPN można było porozmawiać z leśnikami o skarbach i historii Puszczy. Nie zabrakło także stoisk kulinarnych. Można było spróbować kuchni węgierskiej i pysznych domowych ciast, które przygotowanych przez harcerki z drużyny „Droga”. Były też gry terenowe.

Jednak w tym roku zabrakło już weteranów walk w Puszczy Kampinoskiej. Na ich cześć przedszkolaki i dzieci z sekcji tanecznej Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego zaprezentowały programy artystyczne.

BN

Fot. Karolina Krawczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz