ALERGIA NA UKĄSZENIE OWADÓW

fot.pixabay

Wielu ludzi reaguje paniką, gdy zbliża się do nich osa. Nic dziwnego. Osoby uczulone na jad owadów mogą ich ukąszenie przypłacić poważną chorobą, a nawet życiem. Reakcja na ukąszenie objawia się silnym opuchnięciem w miejscu ugryzienia. Może dojść również do zaburzeń nerwowych, duszności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Owadami najbardziej pod tym względem niebezpiecznymi są pszczoły (najczęściej wiosną) oraz osy (raczej latem), a także szerszenie. Rzadziej reakcje alergiczne mogą powodować ukąszenia trzmiela, bąka, mrówki i komara.

Na największe niebezpieczeństwo narażone są dzieci oraz osoby, których praca zawodowa może wiązać się z ryzykiem ukąszeń owadów, np. pszczelarze, robotnicy leśni, ogrodnicy.

Po pierwszym ukłuciu dochodzi do uwrażliwienia organizmu na truciznę owada i ryzyko alergii jest niewielkie. Dopiero kolejne ukąszenia mogą prowadzić do uczuleń.

Nawet jeżeli byliśmy już kiedyś użądleni przez owada i nasz organizm nie zareagował na to uczuleniem, nie znaczy to, że następnym razem może skończyć się równie nieszkodliwie. Ból w miejscu ukłucia i zaczerwienienie utrzymujące się nawet kilka dni po ukąszeniu. To normalna reakcja organizmu.

Dopiero opuchlizna o średnicy ponad 5 cm oraz reakcja organizmu wychodząca poza miejsce ugryzienia świadczą o wystąpieniu uczulenia.

Inne objawy to: natychmiastowe silne opuchnięcie w miejscu ukąszenia, słabość oraz zawroty głowy, napady gorąca, pieczenie i swędzenie na dłoniach i stopach, duszności, mdłości, kłopoty z przełykaniem.

W przypadku bardzo silnej reakcji uczuleniowej w ciągu niewielu sekund dochodzi do poważnego opuchnięcia twarzy i szyi, zaczerwienienia skóry, kłopotów z krążeniem oraz wstrząsu anafilaktycznego.

Także ukłucia w obrębie górnych dróg oddechowych stanowią duże niebezpieczeństwo dla życia, ponieważ mogą spowodować opuchnięcie śluzówki.

W przypadku silnej reakcji alergicznej na ukąszenie owada należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Trzeba wykonać badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z alergią? Jeśli zostanie stwierdzona alergia na jad owadów, trzeba jak najszybciej przeprowadzić terapię, ponieważ istnieje zagrożenie życia.

Osoba cierpiąca na alergię na jad owadów powinna posiadać w domu specjalny zestaw z lekami na wypadek ukąszenia. Poza tym musi mieć opracowaną strategię, która pomoże jej w potrzebie jak najszybciej dotrzeć do lekarza.

Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń, weźmy pod uwagę kilka rad:

– nie spożywajmy na wolnym powietrzu żadnych potraw ani napojów,

– uważajmy w trakcie zbierania owoców i kwiatów,

– uważajmy w trakcie prac ogrodowych,

– nie biegajmy latem boso,

– nasza skóra niech będzie okryta ubraniem,

– pot przyciąga owady, kąpmy się często,

– nie stosujmy perfum oraz kosmetyków perfumowanych,

– w domu załóżmy siatki przeciw owadom,

– jeśli zostaniemy ugryzieni, natychmiast usuńmy żądło.

Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz