27 mln na drogi i skatepark

Reklamy
Jak już informowaliśmy, Sochaczew otrzyma 21,85 mln zł dotacji na przebudowę ponad trzydziestu dróg lokalnych oraz 5 mln na budowę Strefy Aktywności nad Bzurą. Pieniądze pochodzą z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. W przypadku dróg dotacja pokryje 95 proc. wartości inwestycji, a w Strefie Aktywności 85 proc. Miasto z własnego budżetu wyłoży 2 mln, a zyska majątek wart niemal 29 mln zł.

To było drugie podejście do Polskie Ładu. W pierwszym rozdaniu, jesienią ubiegłego roku, ratusz sięgnął po 4,95 mln zł na termomodernizację hal sportowych przy szkołach podstawowych nr 1 i 7, remont budynku łącznika „siódemki” i ocieplenie urzędu miasta. Inwestycja jest już realizowana. W drugiej edycji burmistrz złożył trzy wnioski, czyli maksymalną dopuszczalną liczbę, a dwa z nich zostały zakwalifikowane do realizacji.

Ponad trzydzieści ulic z asfaltem

Asfaltowanie ma objąć m.in ulice: Wierzbową, Bora-Komorowskiego, Szarych Szeregów, Pileckiego, Zapolskiej, Bławatkową, Planową, Iwaszkiewicza, Radosną, Hugo-Badera, Brzozową, Kasztanową, Srebrną, Bajeczną, Pogodną, Porzeczkową, Brzechwy, Energetyczną, ks. Twardowskiego, Leśmiana, Lema, Żwirową, Jana Kazimierza, Jasną.

– Przyznana dotacja obejmuje jeszcze kilka innych ulic w tym Sobolewskiego, Kubusia Puchatka, Wczasową i Graniczną. Na tej ostatniej właśnie regulujemy sprawy własnościowe, poszerzamy pas drogowy, by asfalt położyć na brakującym odcinku 200 metrów sięgającym od Jagiellońskiej do Podgórnej. Z kolei na Polnej, która także znalazła się w wykazie, musimy dodatkowo zaprojektować i ułożyć kanalizację deszczową – informuje burmistrz Piotr Osiecki.

Na przebudowę ulic ratusz dał sobie czas do końca listopada 2025 roku.

Strefa dla aktywnych

Strefa Aktywności, którą rząd wsparł pięciomilionową dotacją, powstanie na terenie usytuowanym pomiędzy ulicą Podzamcze i skarpą mostu. Ma być miejscem, gdzie mieszkańcy ciekawie spędzą wolny czas. Dla młodzieży będzie skatepark służący do jazdy na rowerach,   deskorolkach oraz rolkach, a także trzypoziomowy pumptrack czyli tor rowerowy złożony z przeszkód i nasypów.

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy koncepcję strefy, a obecnie firma Heinle Wischer & Partner pracuje nad jej ostatecznym projektem. Na opracowanie i uzgodnienie dokumentacji m.in. z „Wodami Polskimi” oraz konserwatorem zabytków, ma czas do końca października.

– Dla spacerowiczów będą ławki, stoliki szachowe, dla najmłodszych wyspa zainteresowań. Cały teren oświetlimy i obejmiemy monitoringiem. Ciekawostką będzie strefa darmowego wifi, ławka solarna ze stacją ładowania telefonów i poidełko z wodą pitną. Istniejącą zieleń chcemy wkomponować w projekt, teren jeszcze bardziej zazielenić, dzięki czemu w połączeniu z parkiem Chopina, amfiteatrem, kawiarnią i plażą stworzymy centrum rekreacyjne przyciągające nie tylko mieszkańców ale i turystów – dodaje burmistrz.

Na oddanie do użytku gotowej Strefy Aktywności wykonawca będzie miał czas do końca listopada 2023 roku.

Damy radę

Jak podkreśla Piotr Osiecki, radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS mają powód do dumy. Uwierzyli w strefę oraz plan utwardzenia w krótkim czasie ponad trzydziestu ulic lokalnych, od samego początku wspierali te projekty w głosowaniach na sesjach i dziś mogą powiedzieć, że to ich sukces.

– Nie ulegli fałszywemu obrazowi świata rysowanemu przez opozycję, która ciągle powtarza, że nas nie stać, że nie damy rady. A my dajemy radę już od dwunastu lat, czyli od chwili gdy wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za sprawy miasta. Dziękuję radnym PiS i Forum za dobrą współpracę i konsekwencję w działaniu. Niestety nie mogę tego powiedzieć o radnych z Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjnych Samorządowcach, którzy najpierw poparli wpisanie strefy do budżetu, a kilka miesięcy później, gdy w Wieloletniej Prognozie Finansowej korygowaliśmy m.in. kwotę na koncepcję i projekt strefy, zagłosowali przeciw zmianom WPF. Z oporem spotkałem się także w przypadku asfaltowania ulic. Na sesji rady miasta w sierpniu ub. roku, gdy zaproponowałem wydzielenie na ten cel pieniędzy w budżecie i WPF, opozycja nie była w stanie zagłosować „za” – podkreśla burmistrz.

Sportowy Sochaczew w trzeciej edycji

Trzecim projektem, który w tym rozdaniu nie zyskał uznania komisji, był „Sportowy Sochaczew” czyli plan przebudowy dwóch stadionów przy ul. Warszawskiej i Chopina.

– Starania o rządowe dotacje na dalszą przebudowę tych obiektów zadeklarował minister Małecki, który mocno wspiera nas w działaniach i zawsze możemy liczyć na jego życzliwość. Rząd zapowiada kolejne nabory do Polskiego Ładu i z pewnością „Sportowy Sochaczew” złożymy raz jeszcze – dodaje burmistrz.

Selena Majcher (PiS), przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów

– Rząd PiS kolejny raz udowadnia swoją wiarygodność i dbałość o potrzeby mieszkańców, dlatego przy tej okazji pozwolę sobie na małą dygresję. Za każdym razem, gdy minister Małecki przekazuje dobre wiadomości o kolejnych dofinansowaniach, z uśmiechem czytam w internecie, że są to „czeki bez pokrycia”. Życie szybko weryfikuje te złośliwości, bo czeki niebawem znajdują odzwierciedlenie w uchwale budżetowej. W ub. roku z Polskiego Ładu otrzymaliśmy prawie 5 mln na termomodernizację sal gimnastycznych szkół podstawowych nr 1 i 7, remont łącznika „siódemki” oraz ocieplenie elewacji UM. Nie tak dawno uczestniczyłam w przekazaniu promesy, a dziś ten projekt jest realizowany. To właśnie z rządowym wsparciem przeprowadziliśmy remont stadionu w Chodakowie i uruchomiliśmy Klub Seniora. Zachęcam mieszkańców, żeby powiedzieli „sprawdzam” – o co zabiegają radni, jak głosują, ile inwestycji zostało w ostatnich latach zrealizowanych, które zadania są obecnie realizowane i na co pozwolą nam środki pozyskane z II edycji Polskiego Ładu. Efektywna współpraca radnych PiS i SFS z naszym ambasadorem w rządzie Maciejem Małeckim pozwala na stabilny rozwój Sochaczewa.

Edward Stasiak (Sochaczewskie Forum Samorządowe), wiceprzewodniczący rady miejskiej, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji

– Dotacja jaką otrzymało nasze miasto z rządowego programu, którą w imieniu premiera, w formie promesy przekazał minister Małecki, satysfakcjonuje i cieszy. Mnie szczególnie, jako że pieniądze przeznaczone będą na zadania inwestycyjne. Każda wykonana inwestycja rozwiązuje i zaspokaja potrzeby mieszkańców oraz powiększa majątek samorządu. Zakres zadań i wykorzystanie tej ogromnej kwoty wymagać będzie szczególnego zaangażowania władz samorządowych. Dzisiejszy rynek inwestycyjno-wykonawczy przeżywa kryzys. Jestem jednaj przekonany, że tak jak w minionych latach otrzymane pieniądze wykorzystamy racjonalnie.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz