Zostaną z nami na dłużej

Reklamy
Sochaczewski ratusz nadał uchodźcom z Ukrainy 1430 numerów PESEL, a Centrum Usług Społecznych przyjęło prawie 1000 wniosków o jednorazową wypłatę świadczenia w wysokości 300 zł. Uchodźców powoli ubywa, ale nadal stanowią sporą grupę naszych współmieszkańców.

Po początkowym boomie teraz w Urzędzie Stanu Cywilnego, koordynującym akcję nadawania numerów PESEL, nie ma żadnych kolejek. W ciągu dnia po numer zgłaszają się pojedyncze osoby. Na podstawie danych z urzędu pracy o liczbie osób, które podjęły zatrudnienie, ilości nadanych numerów PESEL czy wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia, można przyjąć, że od 24 lutego w Sochaczewie przebywa ok. 800-1000 uchodźców. Ta liczba oczywiście zmienia się, część osób wraca do domów, gdyż w rodzinnych miejscowościach nie doszło do żadnych działań wojennych, jednak walki na Ukrainie trwają i wiele matek z dziećmi zostanie w Sochaczewie dłużej, dlatego ratusz nie zamierza likwidować punktu informacyjnego dla Ukraińców mieszczącego się w holu UM. Wiele rodzin będzie wymagało wsparcia, pomocy w poszukiwaniu pracy, prostych porad, tłumaczenia druków urzędowych, i to będzie główne zadanie punktu w najbliższej przyszłości.

Mniej miejsc w hali
Zmniejsza się liczba uchodźców korzystających z opieki jaką zapewnia miejski punkt pobytu działający w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego. Kilka tygodni temu burmistrz polecił utworzyć w nim 59 miejsc dla uchodźców, ale nigdy nie osiągnięto maksymalnego obłożenia. Na początku wojny w hali przebywało ponad 30 osób, a od dłuższego czasu ich liczba nie przekracza 20-25. W związku z tym zmniejszono z 59 do 30 liczbę łóżek pozostających w dyspozycji starosty i wojewody (uchodźców do hali kierują służby administracji rządowej, nie samorząd). Od 10 marca, gdy punkt przyjął pierwszych gości, z jego pomocy skorzystało 120 uchodźców.

Zwrot kosztów
Urząd Miejski wziął na siebie wypłatę środków, jakie przysługują rodzinom, który przyjęły uchodźców pod swój dach. Mogą się one ubiegać o rekompensatę w wysokości 40 zł na osobę za każdy dzień pobytu. Pieniądze na ten cel pochodzą z dotacji przekazanej przez wojewodę mazowieckiego. Dotychczas w tej formie wypłacono prawie 900 tys. zł. Centrum Usług Społecznych przyjęło niemal 1000 wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł, a w w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej cały czas działa miejski punkt zbiórki darów, do którego można dostarczać żywność o długim okresie przydatności do spożycia, podstawowe leki np. na przeziębienie, artykuły higieniczne, pieluchy dla dzieci itp.

220 dzieci w szkołach i przedszkolach
Prowadzone przez miasto szkoły podstawowe przyjęły 153 dzieci, przedszkola zapewniają opiekę 50 maluchom, do prywatnego żłobka zapisano jedno dziecko a do Akademii Prymusa 20 dzieci. Duża grupa starszych uczniów nie chodzi do sochaczewskich szkół, lecz uczy się zdalnie w ukraińskich szkołach. Dzieci uchodźców korzystają z oferty kulturalnej i sportowej, jaką przygotowało dla nich miasto i organizacje pozarządowe. Kilkoro dzieci tańczy w Folklorku, zespole ludowym prowadzonym przez SCK, a 20 dzieci aktywnie uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez kluby sportowe i UKS-y. Na spotkania z książką i zajęcia plastyczne zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz