Znów ”FeFerdydurke” w Boryszewie

Fot. Sztuka Nowa

Teatr Młodych Twórców Maska niezwykle intensywnie pracuje od nowego roku. Artyści tworzą nowe spektakle, jeżdżą od festiwalu do festiwalu – nie tylko w kraju, ale też za granicą. Część młodzieży próbuje startować do egzaminów do szkół teatralnych, by realizować swoje pasje artystyczne dalej, już jako przyszli adepci tych szkół. Na razie wraca na scenę ich jeden z ostatnich spektakl tego Teatru – „Feferdydurke”, który zaprezentowany zostanie w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie 7 czerwca o godzinie 19.00.

Młodzi twórcy i performerzy z Teatru Maska we współpracy z reżyserem Dawidem Żakowskim, dramaturgiem Patrycją Babicką oraz kompozytorką Katarzyną Piszek aka Kasai, zaprezentują uwspółcześnioną wersję polskiej klasyki literackiej z dwudziestolecia międzywojennego. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem „FeFerdydurke” są zasady i system obecnej polskiej edukacji.

Dwa lata temu w trakcie lockdownu wynikającego z sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na całym świecie, pomiędzy nauczycielskimi i uczniowskimi „gębami” postawiono monitory komputerowe, które z miejsca uznano za symbol nowoczesnej szkoły. Takie ujęcie oświaty, która zasadniczo w treści i formie prezentowanych treści nie zmieniła się od wieków, przedstawiają młodzi twórcy. Ich zdaniem szkoła to szyba, która blokuje działania, a powinna być trampoliną do wiedzy i przyszłego, dorosłego życia.

„Szkoła niech przestanie upupiać. To miejsce, które mi uświadamia, że jest wiele rzeczy których nie rozumiem, nie wiem, nie pamiętam” – cytują młodzi artyści, którzy zaznaczają, że technologie, które miały być nadzieją, stały się nowymi formami opresji, a sama szkoła nadal pozostaje instytucją, która bryluje w różnych formach upupiania. I nie chodzi tu o osobiste relacje, ale otoczenie, język, komunikację, konwenans i kicz. Artyści, w oparciu o „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, wytykają szkole formalizm, niedojrzałość, anarchizm, koturnowość.

Na scenie występują Michał Klin/Paweł Mandziewski (zamiennie), Maciek Feliga, Mateusz Nguyen, Konrad Duplicki, Paula Szewczyk, Daria Dudek, Oliwia Białas, Zuzia Mikołajczyk, Julia Duplicka, Julka Krysztowiak, Anna Dąbkowska, Samanta Dębowska oraz Matylda Szlacheta. Scenografia jest dziełem Bonawentury Knake-Zawadzkiego, kostiumy Iwy Ostrowskiej, współpraca choreograficzna Marty Kosieradzkiej. Reżyseria światła –Tadeusz Perkowski, a dźwięku – Mateusz Śliwiński.

Bilety normalne 20 zł, ulgowe 15 zł. Rezerwacja tel. (46) 863-07-68. Ilość miejsc ograniczona.

Pokazy „FeFerdydurke” w województwie mazowieckim zostały dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Oprac. BN

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz