Złóż deklarację źródła ciepła

fot.pixabay
Reklamy

SOCHACZEW Przypominamy, że do końca czerwca tego roku należy zgłosić każde źródło ciepła o mocy do 1 MW do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Właścicielom pieców, którzy nie dokonają zgłoszenia, będzie grozić kara grzywny.

Ewidencja, prowadzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, obejmie wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne, zatem deklarację musi złożyć każdy właściciel domu, sklepu, zakładu usługowego, a w imieniu lokatorów – zarząd spółdzielni lub wspólnoty. Do CEEB należy zgłosić każde źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ustawodawca ustalił dwa ważne terminy. Jeżeli piec zaczął pracować przed 1 lipca 2021 r., deklarację musimy złożyć do 30 czerwca br., a gdy piec czy pompę ciepła zainstalowaliśmy po 1 lipca 2021 roku, deklarację składamy w terminie 14 dni.

Celem utworzenia i prowadzenia CEEB jest zbieranie i ewidencjonowanie informacji dotyczących źródeł ogrzewania budynków, ale również kontrola wydatkowania środków z budżetów i funduszy publicznych w ramach różnych programów pomocowych, np.: Czyste Powietrze, Program Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne. Zadaniem CEEB będzie również zidentyfikowanie i oszacowanie zjawiska tzw. ubóstwa energetycznego, którym charakteryzują się głównie stare budynki mieszkalne, ogrzewane przestarzałymi piecami.

Deklarację można złożyć: drogą elektroniczną – wypełniając ją na portalu www.zone.gunb.gov.pl, pobierać druk z portalu Sochaczew.pl, z zakładki „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków”), wypełnić i złożyć (przesłać pocztą) w Urzędzie Miasta przy ul. 1 Maja 16 lub pobierać druk w holu Urzędu Miejskiego, wypełnić na miejscu i zostawić w Biurze Podawczym (parter). W przypadku wątpliwości, o pomoc w wypełnieniu ankiety można poprosić pracownika Wydziału Ochrony Środowiska.

Pamiętajmy również o tym, że kara za niezarejestrowanie źródła ciepła to mandat w wysokości 500 zł, natomiast gdyby sprawą naszej opieszałości zajął się sąd, to grozi nam grzywna do 5 tys. zł.

dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz