Zabrzmiała Majowa Jutrzenka

Msza św. za ojczyznę i koncert pieśni patriotyczno-religijnych uczciły w Sochaczewie 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wcześniej władze miasta oraz przedstawiciele „Solidarności” złożyli kwiaty przy figurze Chrystusa Zmartwychwstałego.

Mszę rozpoczęło potężnie brzmiące, wielogłosowe „Alleluja na Błoniach” – kompozycja współczesnego twórcy Piotra Pałki w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Zespół przygotował oprawę mszy, a po niej niezwykle udany koncert.

Celebrę poprowadził proboszcz parafii św. Wawrzyńca, ks. prałat Piotr Żądło, przypominając, że 3. Maja obchodzimy nie tylko rocznicę pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, ale także święto Matki Bożej Królowej Polski. Przypomniał wydarzenia historycznych, w których nasz naród odwoływał się do swej patronki. Śluby lwowskie Jana Kazimierza, ponowione przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wojnę polsko-rosyjską z 1920 r. uznawaną za cud nad Wisłą, II wojnę, podczas której zanoszono modły do Świętej Panienki i wreszcie pontyfikat Jana Pawła II, którego zawołaniem było „Totus tuus” – cały twój. – W ten sposób losy kraju przeplatają się z naszą wiarą i oby tak zostało – zakończył proboszcz i zaprosił zgromadzonych na koncert pieśni patriotyczno-religijnych.

Chór pod dyrekcją Ewy Szałapskiej, z akompaniamentem Katarzyny Orlińskiej, rozpoczął od „Majowej Jutrzenki”, uznawanej za pieśń poświęconą uchwaleniu naszej pierwszej konstytucji. Wykonał także kilka utworów maryjnych, w tym „Modlitwę do Bogarodzicy” do słów Juliusza Słowackiego. W „Modlitwie o pokój” współczesnego kompozytora Norberta Blachy drugą zwrotkę chór zaśpiewał po ukraińsku, solidaryzując się w ten sposób z udręczonym wojną sąsiadem. Na koniec usłyszeliśmy współczesny utwór „Uwierz Polsko”, od którego tytuł zyskał cały koncert.
Na specjalne wyróżnienie zasługuje partia solowa w jednej z pieśni w wykonaniu Ewy Szałapskiej i Magdaleny Szymańskiej. Panie zebrały olbrzymie brawa za to przepiękne wykonanie, choć pochwalić trzeba cały zespół, który brzmiał tak, jakby nie było covidu i dwuletniej przerwy w próbach. Gratulacje w imieniu słuchaczy złożyli burmistrz Piotr Osiecki i proboszcz Piotr Żądło, dumni z tego, że Sochaczew posiada tak profesjonalny chór.

źródło i fot: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz