Uchronić szczenięta i kocięta

REGION Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” przypomina, że w maju rodzą się wilcze szczenięta i kocięta rysi. Jednocześnie zaczęły się też majowe wyjazdy Polaków w plener, co jest szczególnym zagrożeniem dla tych zwierzęcych maluchów. Co prawda turyści na terenie powiatu warszawskiego zachodniego mają zakaz chodzenia po lasach i Puszczy Kampinoskiej z psami i to nawet prowadzonymi na smyczy. Jednak zdarzają się przypadki i to nierzadkie, wypuszczania psów samopas do lasu.

Nasze badania wykazały, że psy biegające luzem w lesie są śmiertelnym zagrożeniem dla nowonarodzonych zwierząt. Zwracamy się też z gorącym apelem o niezabieranie z lasu młodocianych drapieżników. Nowonarodzone wilki i rysie przez niedoświadczonego obserwatora mogą zostać wzięte za szczenięta psów lub małe koty domowe. Bez względu na okoliczności należy je pozostawić w miejscu znalezienia, a w ostateczności, gdy ruch na szlaku jest zbyt duży, przenieść kilka metrów w głąb lasu. Ich rodzice są w pobliżu, gdy tylko upewnią się, że jest bezpiecznie, wrócą po swoje potomstwo. Jeżeli sytuacja wymaga interwencji, skontaktujcie się z nami – apeluje dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Zgłoszenia można kierować do niej na mail – sabina.pieruzeknowak@gmail.com oraz tel. (48) 606 110 046, jak też wiceprezesa dr Roberta Mysłajeka robert.myslajek@gmail.com i tel. (48) 604 625 228 oraz członka zarządu mgr Michała Figury – figura.michal@gmail.com, (48) 604 690 757. Wilki i rysie są pod ścisłą ochroną na terenie Polski. Ich zabijanie lub odławianie grozi wysokimi karami.

BN

Fot. Stowarzyszenie „Wilk”

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz