STRABAG rusza z modernizacją kolejnej powiatowej drogi

Reklamy

Blisko kilometrowy, początkowy odcinek od strony Rybna, ważnego dla mieszkańców połączenia drogowego w powiecie – Żdżarów – Rybno zostanie niebawem gruntownie przebudowany. W poniedziałek, 9 maja br. podpisano umowę z wykonawcą. Prace wykona firma STRABAG Sp. z o.o. Inwestycja jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 3,3 mln złotych. Wartości inwestycji wynosi ponad 4 mln złotych, przy udziale środków własnych powiatu sochaczewskiego i gminy Rybno.

Przypomnijmy, część tej powiatowej drogi leży na terenie gminy Sochaczew a część na terenie gminy Rybno. Droga Żdżarów – Rybno w całości ma ponad 5 km długości, stanowi niezwykle istotny ciąg komunikacyjny w powiecie a nieremontowana była od 37 lat. Zaplanowana przebudowa drogi ze zmianą jej konstrukcji to ogromna inwestycja, całość kosztów zadania szacuje się na ok. 25 mln zł. W pierwszym etapie wykonano kompletną dokumentację projektową, zaś prace modernizacyjne będą wykonywane w częściach, kolejnymi fragmentami. Zakontraktowany jest już remont pierwszego etapu inwestycji na tym trakcie – 400 m odcinka od strony drogi krajowej nr 50 w miejscowości Żdżarów, realizowany dzięki dofinansowaniu z rządowych środków z programu Polski Ład. A teraz ruszy przebudowa początkowego odcinka tej drogi od strony Rybna. W tej części zaplanowano modernizację drogi o dł. 785 m ze strategiczną dla inwestycji przebudową skrzyżowania z drogą powiatową Rybno – Józin, z ważną dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zmianą jego geometrii. Zakończenie modernizacji zaplanowano na czwarty kwartał bieżącego roku.

Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa to jeden z fundamentów zrównoważonego rozwoju, dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza na nią ogromne środki. Chcemy poprawiać jakość życia mieszkańców małych miejscowości jak Rybno, chcemy wyrównywać szanse życia obywateli pomiędzy mieszkańcami dużych miast a najmniejszych miejscowości w Polsce. Mam wielką satysfakcję, jako poseł ziemi sochaczewskiej, że rządowe pieniądze w tak znaczących kwotach trafiają także do powiatu sochaczewskiego. Tu w gminie Rybno mamy bardzo dobry przykład tego, że zgoda buduje, bo spotykają się tu pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z powiatu sochaczewskiego i gminy Rybno. Dzięki temu już kolejny fragment tej ważnej drogi modernizowany będzie ze środków państwowych, tym razem z dofinansowaniem blisko 3,3 mln zł. – mówił na konferencji prasowej podsumowującej podpisanie umowy z wykonawcą minister Maciej Małecki.

Zmodernizowanie tej drogi powiatowej, przebudowanie skrzyżowania, oznaczają nie tylko usprawnienia w transporcie, ale podnoszą jakość życia mieszkańców, w poprawiają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. To dla mnie i całego Zarządu Powiatu jest niezwykle ważne. Dlatego też wyrażam szczególną wdzięczność posłowi ziemi sochaczewskiej, ministrowi Maciejowi Małeckiemu, za jego ogromną dbałość, by właśnie do powiatu sochaczewskiego i lokalnych gmin trafiały środki z rządowych programów, pozwalając na realizację tak istotnych dla mieszkańców, a niemożliwych do udźwignięcia z własnych budżetów inwestycji – podkreślała starosta Jolanta Gonta.

W ramach zadania zostaną wykonane m.in. roboty rozbiórkowe i ziemne, zostaną usunięte kolidujące drzewa i krzewy. Wykonane będą warstwy podbudowy nawierzchni drogowych i sama nawierzchnia z elementami drogowymi. Powstanie oznakowanie pionowe i poziome, urządzenia bezpieczeństwa ruchu (bariery zabezpieczające ruch pieszych).Droga będzie miała szerokość 6 m, powstanie chodnik i obustronnie pobocza. Wykonane będą odwodnienia powierzchniowe, a także wybudowane zostaną zjazdy do posesji.

W podsumowującej podpisanie umowy konferencji prasowej, która odbyła się w Rybnie obecni byli m.in. Maciej Małecki – wiceminister aktywów państwowych, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, Damian Jaworski – wójt gminy Rybno, Sylwia Feliga – przewodnicząca Rady Gminy Rybno, Bożena Samson – członek Zarządu Powiatu, Sylwester Lewandowski – radny powiatowy, Małgorzata Dębowska – dyrektor PZD, przedstawiciele wykonawcy – firmy STRABAG oraz okoliczni mieszkańcy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz