Sochaczewskie opowieści

SOCHACZEW W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w piątek, 10 czerwca, o godzinie 15 odbędzie się premiera dwóch książek. Autorem pierwszej, zatytułowanej „Garnizon wojskowy na terenie powiatu sochaczewskiego w latach 1815-1914” jest Michał Górny.

Autor zajął się tematem szerzej do tej pory nie poruszanym – czyli obecnością różnych formacji wojskowych na terenie naszego miasta i okolic w XIX w. Jak się okazuje, nie było ich wcale mało i charakteryzowały się sporą różnorodnością, gdyż w ich poczet wchodziły nawet jednostki muzułmańskie. Jak wyglądały stosunki żołnierzy z lokalną ludnością? Jaka była struktura tych oddziałów. Dlaczego w ogóle wojska stacjonowały w Sochaczewie? Odpowiedzi na te pytania będzie się starał udzielić autor.

„Już tylko echo. Opowieść o Famułkach Królewskich” to tytuł książki Radosława Jarosińskiego. Składa się ona z dwóch części – pierwsza to reportaże ze spotkań z mieszkańcami wsi, która w zasadzie nie istnieje. Wspomnienia i komentarze mają charakter dość osobisty i obrazują sentyment do miejsca w którym się urodzili i mieszkali aż do jej stopniowego zaniknięcia.

Druga zawiera dzieje wsi, począwszy od powstania około 1790 r. Również przewijać się tu będą fragmenty wywiadów i wspomnień, dotyczą jednak wydarzeń historycznych i są uzupełnione o dokumentację i źródła historyczne – dotyczą zwłaszcza traumatycznych i tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej – kiedy mieszkańców spotkały wyjątkowe prześladowania ze strony Niemców.

MZSiPBnB

Fot. MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz