Sochaczew w akcji #Zobacz więcej

Sochaczew weźmie udział w projekcie Magdaleny Rdest-Nowak „#Zobacz więcej”. Artystka serią fotografii chce zwrócić uwagę na problematykę walki z nowotworami u kobiet.

Choć, jak mówi projekt ,,#Zobacz więcej” jest wielopłaszczyznowy i każdy odnajdzie w nim coś dla siebie, można go czytać z każdej strony. Wbrew pozorom nie jest on dosłownie o raku i o profilaktyce. To też, ale w dalszym aspekcie. Choroba nowotworowa stała się tematem przewodnim, ale nie dosłownym. Projekt jest o tolerancji, zrozumieniu, uspołecznieniu, o otwartych głowach, sile i emocjach, o zobaczeniu w człowieku człowieka a nie jego choroby.

W akcji weźmie udział dwanaście miast i 365 kobiet. W maju i czerwcu sesje fotograficzne odbędą się w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Bełchatowie, Skierniewicach, Wrocławiu, Radomiu, Warszawie, Gdańsku i Sochaczewie. W naszym mieście akcja, którą honorowym patronatem objął burmistrz Piotr Osiecki, odbędzie się 3 czerwca. W każdym mieście przed obiektywem stanie około 30 kobiet borykających się z chorobą nowotworową. Z wykonanych zdjęć powstanie kalendarz-cegiełka. Ich tłem będą ulice, parki, skwery, czyli przestrzeń, w której panie żyją, pracują, wychowują dzieci. Każda będzie miała na sobie jedynie białą koszulę symbolizującą czystość, ale też siłę w walce z trudnym przeciwnikiem.

– Lipiec i sierpień to miesiące gdzie projekt będzie rozpowszechniany w Internecie. Od września zaczniemy planować wystawy. Finał projektu planuję na październik, czyli miesiąc walki z rakiem piersi – informuje Magdalena Rdest-Nowak.

Na naszym terenie koordynatorem akcji jest Magdalena Jamka, zawodowo od lat związana z sochaczewskim urzędem miasta, kierownik Biura Rady Miejskiej. Jak mówi, „#Zobacz więcej” to projekt nie tylko o chorobie, ale też o tolerancji, zrozumieniu, wrażliwości. Ma pokazać, że nie trzeba się wstydzić choroby i przypomnieć, że trzeba się regularnie badać, bo choroba to nie wykluczenie i nie wyrok.

– Mamy już grupę trzydziestu kobiet, które staną przed obiektywem aparatu w sesjach indywidualnych. Wszystkie były lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mimo to, a może dlatego, są bardzo silne, pełne pozytywnej energii i potrafią doceniać uroki życia. Oczywiście zachęcam inne panie, którym ta choroba nie jest obca i solidaryzują się z nami w tej akcji do spotkania 3 czerwca o godz. 13.00 na placu Kościuszki i wspólnego zdjęcia w białej koszuli. – mówi Magdalena Jamka.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz