Sezon turystyczny już otwarty

Fot. MKW Sochaczew

SOCHACZEW W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie 30 kwietnia otwarto tegoroczny sezon turystyczny. Ruszyły tradycyjne przejazdy pociągiem retro ze stacji Sochaczew przez Chodaków, Brochów, Tułowice do Wilczy Tułowskich.

 Poza przejazdami są organizowane ogniska oraz zwiedzanie skraju Puszczy Kampinoskiej. Nie brakuje też imprez wiosenno-letnich. Najbliższa z nich to Noc Muzeów, w trakcie której zapowiadanych jest wiele atrakcji.

Pociągi retro prowadzone są przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342. Trasa liczy 18 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Warto zaznaczyć, że pociąg dostosowany do przewozu wózków dziecięcych i wózków inwalidzkich. Można też przewieść rower za dodatkową opłatą – 11 zł. Szerokość wejścia do wagonu wynosi od 66 – 68 cm w zależności od wagonu, a z przedsionka do wnętrza przedziału – 60 cm. Istnieje też możliwość przewiezienia za darmo psa. Bilet nie jest wymagany, ale konieczna jest aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz. Jednak spacer po Puszczy Kampinoskiej z czworonogiem jest niedostępny z uwagi na wprowadzony ostatnio zakaz spowodowany zagrożeniem wścieklizną. Dlatego pasażerowie z psami proszeni są o pozostanie na postoju. Pociąg retro jest dezynfekowany przed, w trakcie oraz po odbytym kursie. Cały czas w pociągu dostępny jest też płyn dezynfekujący.

Sprzedaż biletów jest tylko online oraz przed odjazdem pociągu, jeśli będą one jeszcze dostępne. Od 4 maja istnieje możliwość wynajęcia pociągu retro na prywatne przejazdy. Kontakt tel. (46) 862 59 75 lub e-mail – rezerwacja@stacjamuzeum.pl.

W tym sezonie wprowadzono przejazdy do rodzinnego parku rozrywki Śmiechominek, zamiast wycieczki po Kampinosie oraz ogniska w Tułowicach. Są też nowe bilety specjalne na przejazdy składem prowadzonym przez wagony motorowe. W składzie wagon MBd1-130 z wagonem Bxhpi i MBd1-126. Jest to nowy produkt turystyczny wprowadzony od 2022 roku dla indywidualnych turystów, połączony z fotostopami. W tym roku wąskotorowy przejazd wagonami motorowymi odbywać się będzie w czwartki – 26 maja, 23 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia oraz 22 września.

Poza tradycyjną trasą zwiedzania, fotostopy – na moście na Utracie, w Plecewicach, Janówku, Wilczach Tułowskich, most na kanale w Łasicach. Potem ponad godzinna przerwa w Tułowicach i powrót z kolejnymi fotostopami w Brochowie, Wólce Smolanej, Zwierzyńcu, Chodakowie oraz w Sochaczew Miasto. Wyprawa przewidziana na blisko 10 godzin. Bilet normalny 60 zł, ulgowy 50 zł. Ulgi dla dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej do 26 roku życia, emerytów i rencistów, osób niepełnosprawnych z opiekunami, osób z kartą nauczyciela, kombatantów, osób z odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, „Zasłużony działacz kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz