Rowerowa majówka

Około 800 osób pojechało w 8. Sochaczewskim Majowym Rajdzie Rowerowym. Dopisała pogoda i dobre nastroje. Trzydziestokilometrową trasę z placu Kościuszki do Stodoły nad Bzurą peleton pokonał w trzy godziny. Na mecie odbył się piknik rodzinny, podczas którego organizatorzy przygotowali gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Szpaler jednośladów wyruszył chwilę po godzinie 10.00. Funkcję komandora rajdu, tradycyjnie już, pełnił Jacek Spilaszek. Wcześniej dużo pracy miało, wydające pakiety, biuro zawodów. Plac Kościuszki zaczął się wypełniać cyklistami już na godzinę przed startem. W trasę rajdu wyruszyli również przedstawiciele lokalnego samorządu.

– Cieszę się, że po dwuletniej przerwie ponownie możemy wybrać się wspólnie na wycieczkę rowerową. Jest nas dziś bardzo dużo. Przy takiej frekwencji ten plac wygląda inaczej niż zwykle. Jestem szczęśliwy, że spotkaliśmy się tutaj dzisiaj wielopokoleniowo. Radośni, uśmiechnięci ruszamy w trasę. Życzę wam wszystkim wspaniałej zabawy, abyście super spędzili czas, nacieszyli się pięknem przyrody, pamiętając jednocześnie o bezpieczeństwie podczas jazdy na rowerze – mówił przed startem rajdu burmistrz Piotr Osiecki.

Razem z burmistrzem pojechał m.in. przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek. Czynny udział w rajdzie wziął też radny miejski i jednocześnie kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej – Piotr Pętlak, który koordynował prace grupy wolontariuszy pomagającej w organizacji imprezy oraz zaprosił na rajd siedmioro dzieci z Ukrainy. Ich udział w rajdzie był możliwy dzięki uprzejmości Łukasza Trawińskiego, który nieodpłatnie udostępnił zainteresowanym wypożyczanie w sumie kilkudziesięciu jednośladów.

Trasa rajdu liczyła ok. 30 km i przebiegała ulicami: Warszawską, Płocką, Łowicką, Lubiejewską. Następnie peleton przejechał przez miejscowości: Lubiejew, Józin, Jasieniec, Złota, Braki, Konstantynów, Nowy Szwarocin, Erminów, Antoniew, Kozłów Biskupi, gdzie ul. Inżynierską i Kościńskiego dotarł na metę do Stodoły nad Bzurą.

– Nasze wydarzenie posiada nie tylko charakter sportowo-rekreacyjny, ale w dużej mierze ma również wymiar społeczny. To okazja do spotkań, dla niektórych po dłuższej przerwie. Na wspólną wycieczkę wybrało się dziś z nami setki osób, w tym dużo dzieci i młodzieży. Trafiła nam się doskonała pogoda. Jak zawsze dostosowaliśmy tempo jazdy do uczestników rajdu. Trasa bardzo fajna, dobrymi utwardzonymi drogami, nie kurzyło się, jechaliśmy szeroko, mało uczęszczanymi szlakami. Nie było żadnych kontuzji, ani większych problemów technicznych. Bardzo dziękuję zdecydowanej większości uczestników, która usłuchała naszych próśb i jechała w kamizelkach – tworzyli przepiękny, wiosenny żółto-odblaskowy korowód. Mam nadzieję, że otrzymane w pakietach startowych kamizelki będą wykorzystywali na co dzień jako element dbałości o bezpieczeństwo w poruszania się rowerem po drogach publicznych. Dziś wszyscy szczęśliwie dojechaliśmy do miejsca rozwiązania rajdu, Stodoły nad Bzurą. Tutaj uczestnicy mogą na pikniku zregenerować siły, przygotowaliśmy dla nich też gry, zabawy i konkursy z nagrodami – mówiła Agata Kalińska, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM.

W Stodole nad Bzura dla uzupełnienia energii każdy mógł zjeść ciepły posiłek. Marta Wilczyńska poprowadziła zajęcia Qigong – chińskie ćwiczenia relaksacyjne. Niektórzy z rowerów przesiedli się do kajaków. Atrakcją dla najmłodszych był plac zabaw, z kolei starsze dzieci chętnie wykorzystywały boiska do piłki nożnej i siatkówki. Kierownik MOSIR, Renata Kubik przygotowała konkurencje sprawnościowe m.in.: strzały na bramkę, pokonanie toru przeszkód na czas, rodzinne skoki na skakance i przeciąganie liny. Chętnych do udziału nie brakowało. Zwycięscy rywalizacji otrzymali nagrody od sponsorów rajdu. Wśród uczestników imprezy rozlosowano również 10 kasków rowerowych.

Organizatorem 8. Sochaczewskiego Majowego Rajdu Rowerowego byli Burmistrz Sochaczewa, Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, wspomagani przez Klub Wolontariusza działający przy Centrum Usług Społecznych, sochaczewską policję oraz Stowarzyszenie „Blisko Natury”, które udostępniło na wcześniejsze zapisy rowery dla chętnych osób. Pracownicy firmy WERO Rowery czuwali nad stanem technicznym jednośladów i w razie potrzeby służyli pomocą techniczną na trasie. Firma Fast Service ufundowała nagrody dla uczestników pikniku w Stodole nad Bzurą, Tęczowy Ogród zapewnił pyszne soki i jabłka, a firma Mars Polska słodycze.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/urzad.miejski.w.sochaczewie

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz