Powstaną przystanki tymczasowe

Rozpoczyna się modernizacja sochaczewskiego dworca PKP. Wykonawcy inwestycji przekazano już plac budowy. Koszt przedsięwzięcia to 9 mln zł. Prace potrwają do wiosny przyszłego roku, a już za dwa miesiące obsługę pasażerów przejmie dworzec tymczasowy. 

25 kwietnia na peronie odbyła się konferencja prasowa m.in. z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego i prezesa PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego.

– To bardzo ważny dzień dla Sochaczewa. Spółka PKP S.A. zainwestuje w naszym mieście dziewięć milionów złotych. Wprowadzone zostaną nowoczesne rozwiązania dla pasażerów, przy jednoczesnym zachowaniu walorów architektonicznych zabytkowego budynku dworca, z którego korzystają codziennie setki, jeśli nie tysiące mieszkańców naszego powiatu. Wiosną przyszłego roku Sochaczew zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni – mówił Maciej Małecki.

Dworzec ma być komfortowy, funkcjonalny, łatwo dostępny dla niepełnosprawnych. Znajdzie się w nim poczekalnia, kasy biletowe, toalety i lokal gastronomiczny. Zostanie dostosowany do standardów współczesnej obsługi podróżnych. Podczas remontu pasażerowie będą korzystali z dworca tymczasowego.

– Powstanie on blisko peronów, w ich niedalekim sąsiedztwie. Stanie tam pięć kontenerów, w których znajdować się będą poczekalnia o powierzchni 26 mkw., kasa biletowa, dwie toalety, pomieszczenia techniczne. Pasażerowie nie odczują żadnych utrudnień. Gdy dworzec tymczasowy będzie gotowy, na początku wakacji przystąpimy do prac związanych z modernizacją głównego budynku – mówił prezes firmy Sochbud, Krystian Nowicki.

Metamorfozę   przejdzie też plac przed dworcem. Jak informuje ZKM, w związku z remontem dworca nie pogorszy się sytuacja pasażerów. Liczba połączeń ze stacji nie zmieni się, lecz rozkład jazdy siłą rzeczy ulegnie lekkiej korekcie, bowiem autobusy nie będą mogły parkować przy stacji PKP.

– Na czas remontu będzie to dla nas przystanek przejazdowy, a nie pętla jak do tej pory. Ostateczne uzgodnienia zapadną po spotkaniu z przedstawicielem firmy Sochbud. W zależności od nich powstanie jeden lub dwa przystanki tymczasowe. Pierwszy z nich, na wprost budynku dworca, będzie wysunięty do pasa drogowego ulicy Sienkiewicza. Będą odjeżdżać z niego autobusy w stronę Chodakowa. Nie wiemy natomiast czy będzie wystarczająco dużo miejsca, aby autobusy mogły tam wykręcać. Jeśli okaże się to niemożliwe, wówczas postawimy drugi przystanek tymczasowy na ul. Sienkiewicza, 130 metrów od skrętu w ul. Księcia Janusza. Zatrzymywać się będą przy nim autobusy jadące w stronę Energopu – mówi Beata Furman, dyrektor ZKM.

To dopiero wstępne plany zmian w organizacji ruchu, które w praktyce zaczną obowiązywać nie wcześniej niż na przełomie czerwca i lipca, bowiem zgodnie z zapowiedziami plac zostanie zamknięty dopiero po ukończeniu budowy dworca tymczasowego.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz