Od lipca autobusami ZKM jeździmy za darmo?

Reklamy
Burmistrz proponuje, by od lipca każdy posiadacz Sochaczewskiej Karty Mieszkańca mógł korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. To realizacja kolejnego punktu programu, z jakim Piotr Osiecki szedł do wyborów w 2018 roku, ale przede wszystkim kolejne działanie proekologiczne, zachęcające sochaczewian do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Przypomnijmy, że od ponad trzech lat z bezpłatnych przejazdów autobusami ZKM korzystają uczący się posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca (SKM), tj. przedszkolaki, dzieci i studenci w wieku od 4 do 24 roku życia. Podobny przywilej nadano krwiodawcom w ramach programu Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi, a teraz mają z niego korzystać wszyscy posiadacze SKM.

Spełniamy obietnice

Gdy jesienią 2018 roku odbyły się wybory lokalne, Piotr Osiecki w imieniu Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS zadeklarował, że w nowej kadencji zostanie wprowadzona darmowa komunikacja.

– Wyborcy wiedzą, że dotrzymujemy danego słowa i ta inicjatywa jest tego kolejnym dowodem. Jestem przekonany, że pomysł poprą radni PiS oraz Forum, którzy od początku kadencji wspierają rozwój miasta. Dzięki ich głosom z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na wszystkich liniach, w każdy dzień roku, bez żadnych ograniczeń. Inne miasta, takie jak Oświęcim, Olsztyn, Andrychów, Gdynia a ostatnio Gdańsk, podnoszą ceny biletów, niekiedy do prawie 5 zł za jeden przejazd, a my stawiamy na darmową komunikację. Prowadzimy rozsądną i bardzo ostrożną politykę finansową, dlatego stać nas na bezpłatną komunikację zbiorową – mówi burmistrz.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa. W porozumieniu z burmistrzem wprowadzamy w życie kolejny punkt z naszego programu wyborczego – darmowe przejazdy komunikacją miejską dla sochaczewian posiadających kartę mieszkańca. Możemy je zaproponować gdyż budżet miasta ma się dobrze i wbrew głosom opozycji –  nie jest zadłużony ponad miarę. Pomysł zostanie przedłożony radzie do akceptacji na czerwcowej sesji i jestem przekonany, że zostanie przyjęty jednogłośnie. Obecnie prawo do darmowych przejazdów ma 1550 dzieci i młodzieży od 4 do 24 roku życia. Kart mieszkańca wydano dotychczas ponad 6000, a to oznacza, że czterokrotnie wrośnie liczba osób uprawnionych do takich przejazdów. Sochaczew dołączy do grona miast promujących ekologiczny transport i mam nadzieję, że część kierowców przesiądzie się z samochodu do bezpłatnego autobusu  – podkreśla z kolei przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek.

1500 zł oszczędności rocznie

A zysk z tego będzie podwójny, nie tylko dla przyrody, ale przede wszystkim dla portfela. Jeśli ktoś korzysta już usług ZKM i dojeżdża autobusami do pracy, od lipca zaoszczędzi miesięcznie od 84 zł (bilet miesięczny) do nawet 130 zł (koszt zakupu biletów jednorazowych). Rocznie jednej osobie zostanie w kieszeni ponad 1500 zł.

– Ograniczając ilość samochodów w centrum miasta minimalizujemy hałas, poprawiamy jakość powietrza, komfort życia i bezpieczeństwo na drogach. Od lat, wspólnie z samorządem powiatowym i wojewódzkim inwestujemy w ścieżki rowerowe, których na terenie miasta mamy już 16,5 km, a planujemy następne m.in. w ulicach Dewajtis, Rozlazłowskiej, Płockiej, Łowickiej, 600-lecia oraz w śladzie kolejki wąskotorowej. Kupiliśmy pięć nowych ekologicznych autobusów i kilkadziesiąt wiat przystankowych z których część wyposażona jest w stojaki rowerowe. Miłośnicy jednośladów widzą, jak z roku na rok przybywa infrastruktury wspomagającej ekologiczny transport – podkreśla burmistrz.

Złóż wniosek o kartę

Wprowadzenie darmowych przejazdów wymaga zmiany kilku uchwał opisujących zasady działania Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, której elementami są programy Sochaczewska Karta Seniora, Sochaczewska Karta Rodziny, Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi oraz Sochaczew Weteranom.

– Ulgi są wgrywane na elektroniczną kartę i przyznawane na dwanaście miesięcy. Sama karta wydawana jest bezpłatnie, a jej wyrobienie nie wymaga żadnego wysiłku. Trzeba złożyć wniosek, dołączyć kopię pierwszej strony zeznania PIT które nie zawiera danych o dochodach a jedynie informację, że podatnik mieszka w Sochaczewie i odebrać gotową kartę – wyjaśnia wiceburmistrz Marek Fergiński koordynujący w ratuszu sprawy z zakresu oświaty i wsparcia społecznego.

Darmowymi przejazdami mają być objęci także najstarsi mieszkańcy, dlatego nowelizacji wymaga m.in. uchwała o ulgach przyznawanych posiadaczom Sochaczewskiej Karty Seniora. Osobom od 75 roku życia kartę wydaje się bezterminowo. Osoby mające 65-74 lata otrzymują kartę ważną 12 miesięcy i muszą raz w roku odnowić prawo do ulg składając stosowny wniosek w UM. Podobna zasada obowiązuje przy karcie weterana czy krwiodawcy.

Dokładasz się, otrzymujesz ulgi

Prawo do ulg należy odnawiać, bo ratusz chce mieć pewność, że z niższych opłat za śmieci, tańszych biletów na basen, lodowisko czy bezpłatnych przejazdów korzystają ci, którzy wspierają naszą wspólnotę dokładając się do budżetu miasta.

– Dochody z PIT stanowią poważną część wpływów naszego samorządu dlatego tak ważne jest, by wypełniając zeznanie podatkowe w rubryce „miejsce zamieszkania” wpisać Sochaczew. Taka osoba dokłada się wówczas do remontów miejskich ulic, parków, utrzymania przedszkoli, muzeum, stadionów czy komunikacji miejskiej. I taka osoba może złożyć wniosek o przyznanie karty mieszkańca. Wprowadzając darmowe przejazdy możemy w ten sposób podziękować każdemu, kto pomaga nam dbać o miasto – dodaje Piotr Osiecki.

Jeśli rada zdecyduje o wprowadzeniu darmowych przejazdów, osoby, które już posiadają aktywną kartę nie będą musiały przychodzić do urzędu miasta, by potwierdzić prawo do nowych ulg. Ratusz automatycznie nada je wszystkim posiadaczom kart na okres ich ważności.

Oddajesz krew, parkujesz za darmo

Od lat sochaczewski samorząd wspiera ideę krwiodawstwa – Klubowi Honorowych Dawców Krwi oddał bezpłatnie do dyspozycji lokal w kramnicach, udostępnia plac Kościuszki, gdzie regularnie parkuje ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Efekt? Tylko w ubiegłym roku od niemal tysiąca osób pobrano ponad 420 litrów krwi.

– Krwiodawcom należy się najwyższy szacunek za to, co robią. Nie ma słów, by im podziękować za dzielenie się najcenniejszym lekiem na świecie, ale można ich docenić kolejną ulgą – mówi burmistrz.

I przypomina, że za kilka tygodni Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona, obejmie także ulice wokół placu Kościuszki.

– Nie chcę, by osoby czekające na swoją kolej przed ambulansem musiały płacić za postój w strefie, dlatego zaproponuję radzie, by od 1 lipca każdy uczestnik programu Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi miał prawo do dwóch godzin bezpłatnego postoju w całej strefie. Nie tylko w dniu oddawania krwi, ale codziennie – wyjaśnia Piotr Osiecki.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz