NIE TYLKO NOCNE PASJE W MUZEUM

Reklamy

Turyści i miłośnicy Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli doczekali się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wspaniałej imprezy z okazji Nocy Muzeów. A już wkrótce dla dzieci szykuje się wiele atrakcji związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. A potem cały ciąg niespodzianek przez cały sezon letni.

Tegoroczna Noc Muzeów w Żelazowej Woli była efektem współpracy trzech placówek muzealnych zlokalizowanych na terenie powiatu sochaczewskiego oraz Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Program Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą, Muzeum Kolei Wąskotorowej – Stacja Muzeum Sochaczew oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli był bardzo zróżnicowany, a jednocześnie powiązany ściśle.

Każda placówka przygotowała swoje atrakcje, zaś dzięki kursom sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz autobusom udostępnionym przez Urząd Miejski w Sochaczewie te miejsca udało się ze sobą połączyć. Program Nocy Muzeów w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli był bardzo bogaty i dla każdego znalazło się coś ciekawego.

W ekspozycji stałej oraz czasowej przedstawiana była wystawa fotografii Marcina Ryczka „Harmony”, którą można było zwiedzać indywidualne. Natomiast w grupach 10-osobowych w godzinach 16.00-22.00 odbyła się prezentacja pomieszczeń poddasza oficyny. Cieszyła się ona ogromnym powodzeniem, gdyż na co dzień ta część jest niedostępna do zwiedzania. Grupy oprowadzanie były z animatorem co 30 minut z przerwą na czas trwania koncertu w godzinach 18.00-19.00. Chętni byli też na spacer z przewodnikiem Andrzejem Fortuną po wiosennym parku w Żelazowej Woli, zakończony oprowadzaniem po ekspozycji stałej.

Sporo gości przybyło z wycieczką zabytkowym pociągiem retro w godzinach 17.00-19.50. Wzorem wydarzeń z lat 2018, 2019 i 2021, dzięki współpracy z Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Urzędem Miasta w Sochaczewie, do Muzeum wyruszyła kolejowa wycieczka pod hasłem „Do Chopina pod parą”, której uczestnicy przybyli na koncert.

Ten zaś owacyjnie został przyjęty. Zaprezentowało się trio młodych muzyków – Aleksandra Świgut (fortepian), Marcin Zdunik (wiolonczela) i Janusz Wawrowski (skrzypce). W programie przedstawili utwory Clary Schumann, Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina.   Ostatnią atrakcją Nocy Muzeów był spacer z przewodnikiem po rozświetlonym iluminacją parku w Żelazowej Woli.

Kolejne atrakcje były już nazajutrz. Jak w każdą niedzielę, o godzinie 15.00 w Żelazowej Woli odbywa się wyjątkowy recital wykonywany na historycznym fortepianie firmy Erard.

Instrument ten znajduje się w Pokoju Muzycznym w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Zbudowany został w 1838 roku w Paryżu. Wszystkie jego części są oryginalne i zachowane w doskonałym stanie. Jedynie filce i struny zostały w nim wymienione w 1922 roku w fabryce Erarda. To jedyna okazja, by zobaczyć prawie 200-letni, dobrze brzmiący instrument.

Fortepian można oglądać codziennie, zwiedzając wystawę stałą w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, a usłyszeć jedynie przy okazji niedzielnych recitali. W ostatnim, 22 maja wystąpił Krzysztof Książek. Na szczęście pogoda dopisała i zapowiadanego deszczu nie było.

Recital był bardzo udany. Kto nie mógł być osobiście, może go odsłuchać online na stronie Muzeum w Żelazowej Woli.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum ŻW (Małgorzata Kazur)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz