Krwiodawcy zaparkuja za darmo

fot. Jerzy Szostak

Jeżeli radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej przychylą się do prośby burmistrza, to od lipca wszyscy posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca będą jeździli autobusami ZKM za darmo. Na tej samej sesji Piotr Osiecki wyjdzie również do rady z propozycją rozszerzenia katalogu ulg, z jakich korzystają honorowi dawcy krwi, uczestnicy programu Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi.

Od lat sochaczewski samorząd wspiera ideę krwiodawstwa. Klubowi Honorowych Dawców Krwi oddał bezpłatnie do dyspozycji lokal w kramnicach, udostępnia plac Kościuszki, gdzie regularnie parkuje ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Efekt? Tylko w ubiegłym roku od niemal tysiąca osób pobrano ponad 420 litrów krwi. Krwiodawcom należy się najwyższy szacunek za to, co robią. Nie ma słów, by im podziękować za dzielenie się najcenniejszym lekiem na świecie, ale można ich docenić kolejną ulgą – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Darmowe godziny

Dlatego na najbliższą sesję Rady Miejskiej trafi projekt uchwały, w której zostanie poszerzony katalog ulg, z jakich będą mogli korzystali sochaczewscy dawcy krwi. Zmiana uchwały ma związek z mającym nastąpić za kilka tygodni rozszerzeniem Sochaczewskiej Strefy Płatnego Parkowania. Wejdą do niej także ulice wokół placu Kościuszki. A właśnie na nim parkuje ambulans, w który można oddać najcenniejszy lek – jakim jest krew.

– Nie chcę, aby osoby czekające na swoją kolej przed ambulansem, musiały płacić za postój w strefie, dlatego zaproponuję radzie, by od 1 lipca każdy uczestnik programu Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi miał prawo do dwóch godzin bezpłatnego postoju w całej strefie. Nie tylko w dniu oddawania krwi, ale codziennie – wyjaśnia Piotr Osiecki.

Decyzji burmistrza nie ma się co dziwić. Otóż, jak wynika z danych Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej, w ubiegłym roku w pojawiającym się na placu Kościuszki ambulansie przeprowadzono 1297 rejestracji osób, które chciały oddać krew. Pozytywna weryfikacja miała miejsce w 939 przypadkach, a to oznacza, że w minionym roku zbiórki w Sochaczewie dały wynik ponad 422 litrów oddanego najcenniejszego z leków. Sochaczewscy krwiodawcy pokazali tym samym, że są zawsze gotowi nieść bezinteresowną pomoc, nieraz czekając i marznąc przed ambulansem w jesienno-zimowej aurze.

Należy również dodać, że Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej pod koniec ubiegłego roku liczył ponad 70 członków. A tych, którzy chcieliby do niego wstąpić, informujemy, że siedziba Klubu mieści się w miejskich kramnicach, a dyżury prowadzone są w każdą środę w pokoju 307 w godzinach od. 17.00 do 18.00. Dodajmy, że Klub Honorowych Dawców Krwi działa w jednostce wojskowej w Bielicach.

Zapłacisz telefonem

Przy okazji przypomnijmy, że sochaczewska strefa płatnego parkowania, licząca obecnie 398 stanowisk, już wkrótce zostanie poszerzona o kolejnych 240 miejsc parkingowych. Nowe koperty zostaną zlokalizowane na ul. Warszawskiej (od pierwszego wjazdu na plac św. Dominika do Al. 600-lecia), na placu św. Dominika, po jednej stronie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy placu Kościuszki (między ul. Wyszyńskiego a Farną), na ul. Farnej (od ul. Warszawskiej do Toruńskiej), na Staszica po prawej stronie w kierunku Trojanowa (od ul. Warszawskiej do Farnej), na Narutowicza, przy ul. Traugutta po prawej stronie w kierunku Boryszewa (od ul. Warszawskiej do Ziemowita), w ul. Ułanów Jazłowieckich, ul. 1 Maja po obu stronach na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Ułanów Jazłowieckich, oraz po obu stronach ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ul. Narutowicza do ul. Pokoju. To właśnie na nich zostanie ustawionych 21 nowych parkomatów, w których będzie można dokonywać bezgotówkowych płatności. Taka sama możliwość zostanie wprowadzona również w starych, już istniejących urządzeniach, które zostaną zmodernizowane. Tym samym opłat za parkowanie w całej strefie będzie można dokonywać nie tylko bilonem, ale również za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Należy także wspomnieć o tym, że rozszerzenie strefy nie pociągnie za sobą podwyższenia opat za parkowanie Jak do tej pory, półgodzinny postój będzie bezpłatny, a za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą jedynie 2 zł. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Dodajmy, że jak dotychczas w siedzibie ZKM będzie można nabyć abonament – typu „M” dla mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przy ulicach objętych strefą kosztuje od 20 zł do 150 zł, w zależności od liczby miesięcy, na które został wykupiony, lub też karnet typu „O”, na okaziciela za 200 zł.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz