Kraj kwitnącej wiśni podczas Nocy Muzeów

Reklamy
Tegoroczna ogólnopolska akcja Nocy Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę 14 maja. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą obchody zaczną się od godziny 15:00 premierą kolejnego wydania Rocznika Sochaczewskiego oraz panelem wykładowym o orientalnych i kaukaskich śladach na ziemi sochaczewskiej.

– W dużej mierze oparliśmy się w tym roku na kultywowaniu Stanisława Glezmera i jego Pawilonu Japońskiego w podsochaczewskich Strugach, czyli pierwszego protomuzeum na ziemiach polskich, a być może i w Europie, prezentującego zabytki kultury japońskiej – mówi dyrektor MZSiPBnB Michał Górny.

– Zależało nam, by przypomnieć o tym miejscu jako istotnym elemencie tożsamości naszego regionu. Ponad to kultura japońska jest już nierozerwalnie związana z Żelazową Wolą. Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny dla Japończyków jest Fryderyk Chopin. Dodatkowo dysponujemy szeroką dokumentacją jednego z pierwszych koncertów chopinowskich w Żelazowej Woli, którego gwiazdą była pochodząca z Japonii Chieko Hara. Przez pierwsze 20 lat na koncertach chopinowskich bardzo często pojawiali się przedstawiciele ambasady japońskiej. Japończycy bywali w Sochaczewie i mają pewien wpływ na nasz region. Stąd nasza decyzja, żeby w tym roku przybliżyć zwiedzającym ten orientalny temat. I to w bardzo szerokim spektrum, od wojskowości, przez elementy związane z muzyką, rytuałami. Jestem przekonany, że każdy będzie mógł znaleźć element, którym się zainteresuje – dodaje Michał Górny.

Wielbicieli militariów na pewno zainteresuje pokaz grupy rekonstruktorów z Łańcuta, którzy zaprezentują m.in. elementy oporządzenia japońskiego piechura z XVII w. Jeśli kogoś bardziej interesuje muzyka, będzie mógł obejrzeć występ barda, który zagra na shamisenie, charakterystycznym japońskim instrumencie strunowym. Zaplanowaliśmy również prezentację japońskich strojów oraz szereg warsztatów. Nie zabraknie ceremoniału picia herbaty, bardzo charakterystycznego elementu dla kultury japońskiej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach japońskiej kaligrafii.

Pełny program wydarzeń podczas Nocy Muzeów w placówce przy placu Kościuszki dostępny jest tutaj -> https://www.sochaczew.pl/home/eventshow2/36101?filterId=1

um

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz