
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozwiązanie, które ułatwia budowę domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Już z początkiem stycznia tego roku wszedł w życie program #DomBezFormalności. Wprowadza on znaczące ułatwienia w budowie małych domów. Taki pomysł cieszy posiadaczy działek budowlanych, którzy planują postawić niewielki, ale własny dom.
– Te 70 metrów kwadratowych, to żadna wielka inwestycja. To raczej mały domek dla niedużej rodziny, takiej 2-3 osoby maksimum. Jednak dotąd procedury były kosztowne i długotrwałe. A przecież w większości takie małe domki powstają sposobem gospodarczym, budowane własnymi rękami przez ich twórców – mówią wspólnie Beata i Adam, młode małżeństwo z gminy Sochaczew.
Jak zaznaczają, nie stać ich na kosztowne inwestowanie. W prezencie od rodziny dostali działkę i teraz planują postawić na tym terenie „swą kurzą chatkę”, jak żartobliwie mówią o swym planowanym domu. Inwestycja już ruszyła z wiosną.
Uproszczona procedura
Program dotyczy domów o planowanej zabudowie do 70 m kw. powierzchni. Dzięki temu każdy, kto ma działkę budowlaną, może w uproszczonej procedurze wybudować na niej dom w celach mieszkaniowych lub rekreacyjnych. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy wydawane są w 21 dni, a budowę można rozpocząć bezpośrednio po zgłoszeniu.
– Z programu może skorzystać każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Budując #DomBezFormalności, można zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zyskać samodzielność w decydowaniu. To inwestor decyduje, czy samodzielnie będzie pełnił rolę kierownika budowy, czy też zdecyduje się na powierzenie tej roli osobie z odpowiednimi uprawnieniami – informował na początku maja Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie.
Jak dodaje, decyzja mieszkańca danej gminy o skorzystaniu z programu #DomBezFormalności przełoży się na jego chęć zamieszkania na określonym terenie, co w dalszej perspektywie oznacza szansę na rozwój gmin, miast czy przedmieść. Taka decyzja daje szansę głównie młodym, niemającym zbyt wielu funduszy, a decydującym się na samodzielne budowanie domu. Tak, jak zdecydowało wiele małżeństw na dorobku z terenu powiatu sochaczewskiego. Działki nie są w niektórych rejonach w cenach powalających na kolana, jak to ma miejsce w innych regionach Polski, a nawet są dość atrakcyjne, jeśli znajdują się na uboczu. Więc dysponując samochodem czy motocyklem, łatwiej zdecydować się na inwestycję z dala od miejskiego zgiełku, którą postawi się własnym sumptem za niewielką kasę.
Informacja dla samorządowców
Obecnie urzędy gmin i miast, a także sami mieszkańcy zwracają się coraz częściej do samorządów z pytaniami o plany zagospodarowania przestrzennego lub wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Stąd, aby usprawnić przekazywanie informacji i danych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prosi o kierowanie zapytań dotyczących skorzystania programu #DomBezFormalności bezpośrednio na adres pocztowy ministerstwa – Plac Trzech Krzyży 3/5, 00 -507 Warszawa lub mailowo – kancelaria@mnt.gov.pl. Dokładne informacje są też na stronie www.qov.pl/rozwoi-technoloqia.
– Zachęcam, aby urzędy gmin informowały mieszkańców o programie #DomBezFormalności i korzyściach, jakie daje wybór tego rozwiązania. Aby usprawnić tę współpracę, przygotowaliśmy stronę internetową www.dombezformalnosci.gov.pl, na której wyjaśniamy, na czym polega program, jak z niego skorzystać krok po kroku, odpowiedzi na często zadawane pytania, a także inne materiały edukacyjne. Materiały są do pobrania ze strony –dodaje Piotr Uściński.
Na stronie programu jest też plakat i ulotka, zawierające najważniejsze informacje o programie i w prosty sposób przedstawiające wszystkie procedury. Natomiast plakat promujący program gotowy jest do prezentacji w siedzibach urzędów.
– Mam nadzieję, że materiały te pomogą w dotarciu z informacją o programie do mieszkańców, a także wskażą im korzyści z korzystania z tej uproszczonej procedury. Nowe rozwiązanie to kolejny krok przyczyniający się do poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce, pozwalający mieszkańcom realizować marzenia o budowie własnego domu. My stawiamy na rozwój gminy i nasza polityka otwarcia na nowych mieszkańców powoduje, że z roku na rok przybywa ich w gminie. To też wpływa na dynamikę rozwoju gminy, która rozwija się we wszystkich płaszczyznach. Nie tylko pod względem ilości mieszkańców, ale też gospodarki, rolnictwa, rzemiosła i transportu – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.
Plakaty i ulotki z programem #DomBezFormalności są dostępne we wszystkich gminach na terenie powiatu sochaczewskiego. Urzędnicy pomagają też w wyjaśnieniu zasad programu.
Bogumiła Nowak
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis