Każdy może postawic swój dom

fot.pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozwiązanie, które ułatwia budowę domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Już z początkiem stycznia tego roku wszedł w życie program #DomBezFormalności. Wprowadza on znaczące ułatwienia w budowie małych domów. Taki pomysł cieszy posiadaczy działek budowlanych, którzy planują postawić niewielki, ale własny dom.

Te 70 metrów kwadratowych, to żadna wielka inwestycja. To raczej mały domek dla niedużej rodziny, takiej 2-3 osoby maksimum. Jednak dotąd procedury były kosztowne i długotrwałe. A przecież w większości takie małe domki powstają sposobem gospodarczym, budowane własnymi rękami przez ich twórców mówią wspólnie Beata i Adam, młode małżeństwo z gminy Sochaczew.

Jak zaznaczają, nie stać ich na kosztowne inwestowanie. W prezencie od rodziny dostali działkę i teraz planują postawić na tym terenie „swą kurzą chatkę”, jak żartobliwie mówią o swym planowanym domu. Inwestycja już ruszyła z wiosną.

Uproszczona procedura

Program dotyczy domów o planowanej zabudowie do 70 m kw. powierzchni. Dzięki temu każdy, kto ma działkę budowlaną, może w uproszczonej procedurze wybudować na niej dom w celach mieszkaniowych lub rekreacyjnych. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy wydawane są w 21 dni, a budowę można rozpocząć bezpośrednio po zgłoszeniu.

Z programu może skorzystać każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Budując #DomBezFormalności, można zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zyskać samodzielność w decydowaniu. To inwestor decyduje, czy samodzielnie będzie pełnił rolę kierownika budowy, czy też zdecyduje się na powierzenie tej roli osobie z odpowiednimi uprawnieniami – informował na początku maja Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie.

Jak dodaje, decyzja mieszkańca danej gminy o skorzystaniu z programu #DomBezFormalności przełoży się na jego chęć zamieszkania na określonym terenie, co w dalszej perspektywie oznacza szansę na rozwój gmin, miast czy przedmieść. Taka decyzja daje szansę głównie młodym, niemającym zbyt wielu funduszy, a decydującym się na samodzielne budowanie domu. Tak, jak zdecydowało wiele małżeństw na dorobku z terenu powiatu sochaczewskiego. Działki nie są w niektórych rejonach w cenach powalających na kolana, jak to ma miejsce w innych regionach Polski, a nawet są dość atrakcyjne, jeśli znajdują się na uboczu. Więc dysponując samochodem czy motocyklem, łatwiej zdecydować się na inwestycję z dala od miejskiego zgiełku, którą postawi się własnym sumptem za niewielką kasę.

Informacja dla samorządowców

Obecnie urzędy gmin i miast, a także sami mieszkańcy zwracają się coraz częściej do samorządów z pytaniami o plany zagospodarowania przestrzennego lub wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Stąd, aby usprawnić przekazywanie informacji i danych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prosi o kierowanie zapytań dotyczących skorzystania programu #DomBezFormalności   bezpośrednio na adres pocztowy ministerstwa – Plac Trzech Krzyży 3/5, 00 -507 Warszawa lub mailowo – kancelaria@mnt.gov.pl. Dokładne informacje są też na stronie www.qov.pl/rozwoi-technoloqia.

Zachęcam, aby urzędy gmin informowały mieszkańców o programie #DomBezFormalności i korzyściach, jakie daje wybór tego rozwiązania. Aby usprawnić tę współpracę, przygotowaliśmy stronę internetową www.dombezformalnosci.gov.pl, na której wyjaśniamy, na czym polega program, jak z niego skorzystać krok po kroku, odpowiedzi na często zadawane pytania, a także inne materiały edukacyjne. Materiały są do pobrania ze strony –dodaje Piotr Uściński.

Na stronie programu jest też plakat i ulotka, zawierające najważniejsze informacje o programie i w prosty sposób przedstawiające wszystkie procedury. Natomiast plakat promujący program gotowy jest do prezentacji w siedzibach urzędów.

Mam nadzieję, że materiały te pomogą w dotarciu z informacją o programie do mieszkańców, a także wskażą im korzyści z korzystania z tej uproszczonej procedury. Nowe rozwiązanie to kolejny krok przyczyniający się do poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce, pozwalający mieszkańcom realizować marzenia o budowie własnego domu. My stawiamy na rozwój gminy i nasza polityka otwarcia na nowych mieszkańców powoduje, że z roku na rok przybywa ich w gminie. To też wpływa na dynamikę rozwoju gminy, która rozwija się we wszystkich płaszczyznach. Nie tylko pod względem ilości mieszkańców, ale też gospodarki, rolnictwa, rzemiosła i transportu – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Plakaty i ulotki z programem #DomBezFormalności są dostępne we wszystkich gminach na terenie powiatu sochaczewskiego. Urzędnicy pomagają też w wyjaśnieniu zasad programu.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz