Dzień strażaka w Sochaczewie

Reklamy

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Sochaczewie odbyły się, w sobotę, 21 maja. Rozpoczęły się o godzinie 9.30 hejnału Sochaczewa z wieży strażnicy na ul. Staszica przez st. ogn. Tomasza Brodowicza na trąbce. Po czym strażacy i zaproszeni do kościoła na mszę świętą. Po niej uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki.

 Rozpoczęły się złożeniem przez dowódcę uroczystości kpt. Arkadiusza Ciechaniaka meldunku, który przyjął nadbryg. Jarosław Nowosielski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Następnie odbył się przegląd pododdziałów, jak też poczet podniósł flagę państwową na maszt i odegrał hymn państwowy.
Potem uczestników uroczystości przywitał st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

Podczas apelu wyróżniającym się strażakom wręczono medale, odznaczenia za szczególne zasługi w służbie i awanse na wyższe stopnie służbowe. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali w tym roku druhowie – Marcin Chodakowski, Marcin Goryniak i Wojciech Siekielski. Wręczono też strażakom w powiatu sochaczewskiego złote, srebrne i brązowe medale. W sumie było ich ponad 20. W czasie uroczystości wręczono też decyzje na świadczenia ratownicze, które były efektem zmian w ustawie o OSP. Otrzymali je strażacy OSP za długoletnią służbę, podobnie jak otrzymują je strażacy zawodowi. To miesięcznie ponad 200 zł do emerytury. Decyzje trafiły do druhów – Bogusława Ksyny, Andrzeja Tkaczyka, Henryki Jędrzejewskiej, Sylwestra Roga, Lucjana Felczaka, Zdzisława Chrzanowskiego i Wojciecha Muszyńskiego. Wręczono też tytuł honorowego Strażaka Roku 2022 powiatu sochaczewskiego. W tym roku trafił on do seniora Józefa Tempczyka, któremu osobiście pogratulowali przedstawiciele władz regionu oraz Jarosław Nowosielski, mazowiecki komendant straży pożarnej. Swoje nagrody tradycyjnie dla strażaków ufundował Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Powędrowały one do mł. bryg. Tomasza Fijołka, st. ogn. Romana Tomaszewskiego, st. ogn. Waldemara Ślesińskiego oraz mł. asp. Tomasza Deki. Nagrody te wręczył burmistrz miasta oraz Sylwester Kaczmarek, przewodniczący rady miejskiej.

Szczególne wyróżnienie za postawę w ratownictwie przypadło w tym roku niespełna 3-letniemu Nikodemowi, mieszkańcowi Sochaczewa, który w sytuacji kryzysowej skutecznie wezwał pomoc ratując tym samym zdrowie swojej mamy.

Wiedziałem, że żona źle się czuła tego dnia, bo dzwoniła z informacją o tym. Dzwoniłem co jakiś czas, ale po jakimś czasie nie mogłem się dodzwonić. W końcu telefon odebrał Nikodem. Zorientowałem, że coś się złego musiało stać. Zadzwoniłem na telefon alarmowy. Byłem w tym czasie w Niemczech, więc nie było możliwości szybkiego dojazdu z mojej strony. Nikodemowi telefonicznie wytłumaczyłem co ma robić i jak ma otworzyć drzwi mieszkania. No i udało się. To bardzo bystry dzieciak mimo wieku – powiedział tata malucha.

Okazało się,że malec nie tylko otworzył drzwi mieszkania, ale też czekał na strażaków na klatce, przy drzwiach do bloku. Ratunek przyszedł w samą porę. Mama Nikodema ma problemy ze zdrowiem i straciła przytomność. Postawa malucha zaskoczyła wszystkich. Strażacy nagrodzili go wspaniałym wozem strażackim. Niestety w trakcie ceremonii malec spał, znuzyła go cała uroczystość.

Po wręczeniu wszystkich nagród głos zabrał Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, nadbryg. Jarosław Nowosielski, Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski oraz dh Andrzej Tkaczyk, prezes Zarządu Powiatowego OSP. Dziękowano strażakom za ich ofiarną służbę, szczególnie w czasie pandemii oraz teraz przy organizowaniu wsparcia dla sąsiadów z Ukrainy. Uroczystość uświetnił występ orkiestry OSP z Gąbina. Zaprezentowana została także wystawa fotografii autorstwa mł. bryg. Tomasza Fijołka, przedstawiająca udział strażaków w akcjach ratowniczo – gaśniczych.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz