
Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przed 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.
Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.
W ostatnich dniach przepisy wykorzystał jeden z sochaczewskich dzielnicowych. Po uzyskaniu informacji o przemocy w dwóch rodzinach mieszkających w jego rejonie służbowym, podjął decyzję o wydaniu wobec sprawców natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.
Oprócz orzeczonych środków podejrzani mężczyźni będą również odpowiadać za znęcanie się nad członkiem swojej rodziny. Przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
asp. Agnieszka Dzik
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis