Cyfryzacja unowocześni sochaczewski szpital

Środa, 4 maja stała się bardzo ważnym dniem dla pacjentów i pracowników sochaczewskiego szpitala. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie zawarto umowę na realizację zadania „Kompleksowa informatyzacja szpitalnego systemu informatycznego (SSI) w zakresie części medycznej (HIS, EDM, E-USŁUGI) oraz systemu do analiz zarządczych”. Wykonawcą zadania, którego wartość opiewa na 4 mln 799 tys. 460 zł jest warszawska firma CloudiMed Sp. z o.o. Inwestycja została dofinansowana z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Celem głównym Projektu jest zapewnienie powszechnego dostępu do e-usług mieszkańcom województwa mazowieckiego poprzez rozbudowę systemu informatycznego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Sochaczewie. W praktyce oznacza to, że rozbudowany system informatyczny szpitala umożliwi pacjentom m.in. na: elektroniczny dostęp do historii choroby, danych medycznych, a zasadniczym celem w niedalekiej przyszłości będzie możliwość zapisywania się online na wizyty do poradni i specjalistów w szpitalu.

– Blisko 5 milionów złotych, które rząd przekazuje do naszego powiatu w ramach programu Polski Ład zostanie wykorzystane na bardzo mocny skok w zakresie cyfryzacji, informatyzacji szpitala powiatowego w Sochaczewie. Ta inwestycja będzie korzystna zarówno dla pracowników szpitala jak i pacjentów. Dzięki serwerowni, która powstanie w sochaczewskim szpitalu będzie możliwa szybsza wymiana danych między szpitalami, a także wyniki badań będą dostępne online. To wszystko będzie przebiegało etapami.  Docelowo chodzi o to, aby pacjent nie wychodząc z domu mógł zapisać się na wizytę i załatwić sprawy online – mówił Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych. Program cyfryzacji Szpitala Powiatowego w Sochaczewie został wsparty środkami z Polskiego Ładu. Umowę na wykonanie zadania podpisano w  siedzibie Starostwa, a swoje podpisy pod treścią dokumentu złożyli – starosta sochaczewski Jolanta Gonta, skarbnik powiatu Teresa Pawelak, a także Rafał Dunal, prezes Zarządu CloudiMed, firmy, która zajmie się cyfryzacją szpitala. Towarzyszyli im ponadto członkowie Zarządu Powiatu – Bożena Samson i Bogumił Czubacki.

– Właśnie dzięki środkom pozyskanym z zewnątrz mamy szansę na realizacje wielu inwestycji. W tym przypadku dzięki środkom z programu Polski Ład, zostanie przeprowadzona cyfryzacja, a nasi mieszkańcy będą mieli dostęp do usług na wyższym poziomie. Program cyfryzacji pomoże również dyrekcji szpitala w bieżącym zarządzaniu. Szybki i sprawny przepływ informacji jest kluczowy w podejmowaniu wielu decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek  sposób przyczynili się do pozyskania środków i realizacji projektu. Dziękuję ministrowi Maciejowi Małeckiemu, na którego wsparcie jako samorząd zawsze możemy liczyć. Myślę, że proces cyfryzacji przebiegnie szybko i sprawnie – mówiła podczas spotkania starosta Jolanta Gonta.

 Zakres przedmiotu umowy obejmuje w szczególności etapy: dostawę licencji SSI, wdrożenie oprogramowania SSI, instruktaże, budowę szkieletowej sieci światłowodowej wraz z adaptacją serwerowni zapasowej wraz z niezbędnymi dostawami, montażem i uruchomieniem, a także budowę sieci komputerowej oraz Wi-Fi oraz infrastrukturę sprzętową. Realizowane przedsięwzięcie jest kontynuacją działań podmiotu w celu uzyskania zintegrowanego środowiska informatycznego obsługującego pełny zakres pracy szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

Ściślej mówiąc cyfryzacja szpitala docelowo niesie za sobą wiele atutów zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej „Szpitala Powiatowego” w Sochaczewie. Dzięki wprowadzanym zmianom chory idąc na wizytę lekarską nie musi mieć ze sobą historii wyników badań wykonywanych w kolejnych poradniach sochaczewskiego szpitala, zaś podejmując leczenie w wiodących szpitalach w Polsce e-dokumentacja zapisuje się na koncie pacjenta. Ponadto ma dostęp do dokumentacji badań i leczenia w każdej chwili, dzięki zalogowaniu się na swoim koncie pacjenta. – Docelowo podejmowane będą działania, aby pacjent mógł sam rejestrować się on-line na wizyty do specjalistów w poradniach przyszpitalnych – dodaje Robert Skowronek, dyrektor szpitala. Z kolei, jeśli chodzi o jego pracowników, to zaletami cyfryzacji będzie m.in. szybsza i łatwiejsza rejestracja pacjentów do przychodni przyszpitalnych. Lekarz będzie miał dostęp do całej historii badań i leczenia pacjenta, co przyspiesza proces diagnozowania. W efekcie zdecydowanie poprawi się też współpraca ze szpitalami w Polsce, które już działają we wspomnianym systemie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz