Chemitex jakiego nie znacie

Reklamy

SOCHACZEW Sochaczewskie Muzeum w drodze zakupu od osoby prywatnej nabyło 18 unikalnych plansz przedstawiających początki chodakowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Jest to część dokumentacji technicznej, sporządzonej w języku francuskim dla firmy „Comptoir des Textiles Artificieles”, która w roku 1927 zainwestowała w zakup działki w Chodakowie i rozpoczęła budowę infrastruktury fabrycznej.

Na pozyskanych dokumentach widoczne jest zaawansowanie budowy na dzień 31 marca 1928 roku, po 11 miesiącach od jej rozpoczęcia – 1 maja. Na zdjęciach widoczne są częściowo wyposażone w maszyny wnętrza, jak np. maszynownia, warsztaty, hale przędzalni oraz będące jeszcze w trakcie konstrukcji budynki – biurowiec, czy niemal już wykończone domy mieszkalne dla pracowników.

Dokumenty zachowały się w doskonałym stanie, jest to gotowy materiał na wystawę, którą planujemy na przyszły rok. Do współpracy przy niej już zaprosiliśmy kolekcjonera, autora książek i dawnego pracownika chodakowskich zakładów – Waldemara Bronicza.

MZSiPBnB

Fot. MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz