Biblioteka – świat w jednym miejscu

SOCHACZEW Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Swoje propozycje w dniach 8-15 maja realizowały dwie sochaczewskie książnice – Miejska Biblioteka Publiczna oraz filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

Ta ostatnia 11 maja zaprosiła na rozstrzygnięcie 18. Powiatowego Konkursu Literackiego – Wydajemy własną książkę ph. „Pamiętajcie o Ogrodach. Czy tak trudno być poetą?” Po raz pierwszy były to książki pisane wierszem i wszystkie zostały nagrodzone lub wyróżnione. Elżbieta Szczypińska, kierownik sochaczewskiej filii biblioteki pedagogicznej, podkreślała wrażliwość artystyczną, szczerość wypowiedzi i poprawność językową nadesłanych prac. Jury było zgodne, aby po raz pierwszy w tym roku przyznać Grand Prix. Otrzymała je wielokrotna uczestniczka poprzednich edycji – Karolina Zatorska z ZS RCKU za perfekcyjnie wydany tomik „Zatraćmy się w naturze”. Patronem konkursu oraz fundatorem nagród był burmistrz miasta. W jego imieniu nagrody i dyplomy wręczała sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, starostę reprezentowała dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak, Stowarzyszenie „Atut” – jego przewodnicząca  Grażyna Grobelska.

Wcześniej uczestnicy obejrzeli filmiki nagrane przez trzy laureatki innego konkursu – „Tę książkę warto przeczytać”. Ten rozstrzygnięty w marcu konkurs, z powodu pandemii nie mógł się odbyć na żywo. Uczestnicy przesyłali filmiki, na których reklamowali swoje ulubione lektury. W środę mogliśmy je wszyscy obejrzeć.

Spotkanie było także okazją do nagrodzenia laureatów konkursu fotograficznego „Pamiętajcie o Ogrodach. Z książką wśród pól, łąk i lasów”. Do 9. edycji zgłoszono 42 prace, autorami trzech byli nauczyciele, pozostałe pochodziły od uczniów z terenu powiatu. Do tego konkursu i świetnych zdjęć wrócimy w kolejnym wydaniu. Warto bowiem pokazać, jak czytanie doskonale harmonizuje z naturą.

Święto biblioteki zakończyło spotkanie z lokalną poetką Stanisławą Podgórską, która opowiadała o powstaniu, a później czytała wiersze z autorskiego, wydanego przez miasto tomiku „Rozmowy z Chopinem i Historią”.

Elżbieta Szczypińska złożyła jeszcze życzenia nauczycielom i bibliotekarzom, z którymi biblioteka na co dzień współpracuje. Dodajmy, że w tym roku przewodniczącym jury konkursu „Wydajemy własną książkę” był Daniel Wachowski, redaktor naczelny „Ziemi Sochaczewskiej”.

UM Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz