
Dla społeczności PSM to będzie intensywna końcówka roku. Jak podkreśla Ludwik Skrzypek, po czasie zdalnej edukacji społeczność szkoły z zaangażowaniem realizuje liczne wydarzenia i koncerty w formie, której tak bardzo brakowało, czyli w kontakcie z publicznością.
Remonty i nowe instrumenty
W ubiegłym roku wyremontowana i dostosowana do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego została sala koncertowa szkoły. Wymieniono fotele, podesty oraz wykładziny, a prace sfinansowano z programu ministra kultury „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” oraz z dotacji Centrum Edukacji Artystycznej.
– Zakupiliśmy instrumenty za kwotę ponad 60 tysięcy złotych, rozpoczęła działalność nowa klasa organów. Nasi uczniowie uczestniczyli w siedemnastu warsztatach dla wszystkich specjalności, pracowali pod kierunkiem wybitnych nauczycieli, uczestniczyli w wielu koncertach, wzięli udział w siedmiu konkursach zorganizowanych w naszej szkole oraz w licznych konkursach i festiwalach o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, odnosząc wiele sukcesów – wylicza dyrektor PSM.
Od początku roku szkolnego odbyły się: XXIX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, X Mały Festiwal Gitarowy, XVII Sochaczewskie Spotkania Kameralne, XX Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fletowy, Szkolny konkurs sekcji dętej a także dwa nowe konkursy – z kształcenia słuchu i „Skomponuj szkolny jingiel”. We współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół PSM uruchomiono zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, powstała muzyczna zerówka.
Dla społeczności lokalnej
– Bardzo zależy nam na bliskich relacjach ze środowiskiem lokalnym, dlatego w ramach współpracy z samorządem nasza orkiestra dęta prowadzona przez Michała Wojnarskiego oraz chór uświetniły miejsko-powiatowe obchody Dnia Niepodległości. Zespół Ludowy przygotowany przez Małgorzatę Miłkowską-Cieślę uczestniczył w miejskich Mikołajkach, zorganizowaliśmy koncerty kolęd w przedszkolach, a chóry szkolne prowadzone przez Iwonę Niemyjską wykonały w kościele parafii św. Wawrzyńca wspaniały Koncert Wielkopostny – wylicza Ludwik Skrzypek.
Społeczność PSM włączyła się w akcje wspierania uchodźców. Zorganizowano zbiórkę charytatywną dla mieszkańców Ukrainy, w marcu Katarzyna Orlińska, Małgorzata Miłkowska-Cieśla i Marzena Pytlowany prowadziły zajęcia ogólnomuzyczne z ukraińskimi dziećmi przebywającymi w Sochaczewie.
Intensywna końcówka roku
Obecnie odbywają się koncerty dla sochaczewskich szkół i przedszkoli, które mają zachęcić dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej. Zbliża się również Dzień Otwarty, w ramach którego 21 maja przed gośćmi zainteresowanymi ofertę PSM zaprezentują się zespoły, chóry i orkiestry.
– 3 czerwca zapraszamy się Doroczny Koncert Solistów, potem nasza uzdolniona młodzież uświetni obchody Jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej w Mokasie. 15 czerwca odbędzie się Koncert Dyplomantów realizowany z orkiestrą kameralną pod batutą Zbigniewa Gracy, no i oczywiście nie zabraknie nas na miejskich obchodach Dnia Dziecka i Dniach Sochaczewa 2022 – wylicza Ludwik Skrzypek.
Od września rozpocznie działalność nowa klasa wokalna. Uczniowie w ramach tej specjalności będą realizować również zajęcia z dykcji, podstaw aktorstwa i ruchu scenicznego.
– Zachęcam do uczestniczenia w naszych wydarzeniach i koncertach. Każde z nich z wyprzedzeniem zapowiadamy na stronie internetowej, w prasie lokalnej i fanpagu PSM na Facebooku. Zapraszam również kochające muzykę dzieci i młodzież do nauki w naszej szkole – podsumowuje Ludwik Skrzypek.
UM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis