30 maja Światowy Dzień SM

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR), ogólnopolska organizacja pacjencka działająca na rzecz środowiska osób ze stwardnieniem rozsianym (SM), zaprasza do wspólnych obchodów  Światowego Dnia SM, który obchodzony jest 30 maja każdego roku w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnym przebiegu, która dotyka ok. 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,8 miliona. Rocznie, w naszym kraju ok. 2 tysięcy osób słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego.

Choroba ma wiele widzialnych i niewidocznych objawów, które w istotny sposób wpływają na życie osób chorych. Do najpoważniejszych symptomów należą: zaburzenia ruchowe, niedowłady, zaburzenia równowagi, problemy z widzeniem, nadmierne i bolesne napięcie mięśni, przewlekłe zmęczenie, trudności psychologiczne, osłabienie pamięci i uwagi.

Wokół choroby panuje wciąż wiele mitów, które wpływają na jakość życia osób chorych i ich bliskich. Fakty mówią jednak same za siebie. SM NIE jest chorobą śmiertelną. Chorzy MOGĄ pracować, uczyć się i spełniać marzenia. Osoby chore MOGĄ mieć dzieci, a SM NIE jest dziedziczne Dzięki szybkiej diagnozie, lekom i rehabilitacji MOŻNA znacząco zahamować przebieg SM.

Światowy Dzień SM to święto zainicjowane przez Międzynarodową Federację SM (MSIF). Daje poczucie wspólnoty osobom z SM, a także podnosi świadomość społeczną na temat tej choroby.  Tegoroczny temat Światowego Dnia SM „SM. Więzi, kontakty, relacje” (MS Connections) podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako bardzo istotnego elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem. Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane.

W tym roku, w dniach 23-30 maja Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przeprowadzi kampanię informacyjną, w trakcie której zaprezentowane zostaną ciekawe materiały i wywiady dot. życia z chorobą i sposobów na radzenie sobie z SM. Organizacja poprowadzi także debatę z udziałem specjalistów, przedstawicieli MZ i parlamentarzystów oraz przedstawicieli organizacji SM-owych.

 Aby dowiedzieć się więcej o obchodach, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.ptsr.org.pl oraz Facebooka Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Tegoroczne obchody Światowego Dnia SM zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Neurologicznych

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć naszą organizację z okazji Światowego Dnia SM zachęcamy do włączenia się w zbiórkę przez portal Się pomaga https://www.siepomaga.pl/stwardnienie-rozsiane-wsparcie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz