115 mln z Polskiego Ładu na ziemię sochaczewską

Wyniki naboru do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych prowadzonego w ramach rządowego funduszu „Polski Ład” przedstawił premier Mateusz Morawiecki, 30 maja o poranku. W związku z tym bardzo dobre wiadomości i szczegóły dla wszystkich samorządów w powiecie sochaczewskim przekazał wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki. Poinformował, iż na ziemię sochaczewską trafi rekordowa kwota 115 milionów złotych!  Z tego na konto Starostwa Powiatowego w Sochaczewie blisko 18,5 miliona! Są to bezzwrotne pieniądze na powiatowe inwestycje. Tym razem będą to m.in. rozbudowa Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza w dzielnicy Chodaków, modernizacja parkingu przy Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie oraz remonty kolejnych powiatowych dróg.

Przypomnijmy, Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. W pierwszej transzy tego programu powiat sochaczewski otrzymał 15 mln złotych (październik 2021). Środki te przeznaczono na  budowę nowej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodakowie, remonty dróg powiatowych (m.in. Żdżarów gmina Sochaczew, Załusków gmina Iłów) oraz cyfryzację Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Inwestycje te są już w trakcie realizacji. Ze środków drugiej transzy wyremontowane zostaną kolejne drogi powiatowe. Za blisko 3,3 mln zł zmodernizowany zostanie parking na terenie Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Przede wszystkim jednak zrealizowana zostanie długo oczekiwana inwestycja czyli rozbudowa Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza usytuowanego w Chodakowie, co pozwoli tej placówce wreszcie działać w jednym, nowoczesnym obiekcie.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy Sochaczew – Chodaków, to też dobra wiadomość dla uczniów, nauczycieli – dla całej społeczności Iwaszkiewicza. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera powiat sochaczewski kwotą blisko 18,5 mln złotych na inwestycje na terenie naszego powiatu – mówił podczas konferencji przed budynkiem szkoły w Chodakowie Maciej Małecki, wiceminister. W tej kwocie jest rozbudowa ZS im. J. Iwaszkiewicza. Ta szkoła potrzebuje inwestycji, dzięki rządowym środkom powstanie nowoczesny komfortowy budynek, w którym uczniowie i nauczyciele będą mieli lepsze warunki do pracy i nauki. Dzielnica Chodaków potrzebuje inwestycji. Dziś, kiedy mamy w całej Polsce rozstrzygnięcie programu Polski Ład w zakresie inwestycji to mam wielką satysfakcję ogłosić, że ponad 18 milionów zł trafi na konto Starostwa Powiatowego w Sochaczewie a z tych pieniędzy ponad 7 milionów zostanie przeznaczone na rozbudowę Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza w sochaczewskiej dzielnicy Chodaków. Mieszkańcy Chodakowa zasługują na tę inwestycję, uczniowie i nauczyciele również. Dziękuję za znakomitą współpracę samorządowcom powiatu sochaczewskiego. Ta inwestycja to jest przykład, że wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości trafia w najbardziej potrzebne miejsca. Był problem, bo szkoła mieści się w dwóch budynkach. Przez 21 lat nie było pieniędzy, by to zmienić. Teraz środki przyznane pozwolą poprawić komfort nauki, jakość warunków, w których uczą się uczniowie i pracują nauczyciele.

Jak podkreślał Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie na konferencji  prasowej zorganizowanej 30 maja, by przekazać oficjalnie dobre wieści społeczności Iwaszkiewicza i mieszkańcom powiatu – szkoła w Chodakowie jest kolejną oświatową placówką, w której prowadzone są duże inwestycje, co potwierdza, jak bardzo powiat dba o jakość i warunki edukacji młodzieży. Wskazał tu m.in. na budowę hali przy ZS CKP czy boisk w ZS RCKU oraz LO Chopina. Podkreślił też wręcz błyskawiczny rozwój powiatu sochaczewskiego.

Obecni na konferencji goście nie ukrywali zaskoczenia i wzruszenia z tak dobrych wiadomości, przekazanych przez ministra Małeckiego. W takim tonie wypowiadała się Anna Pawłowska, członek Zarządu Powiatu. – Cieszę się bardzo z tej inwestycji. Jestem wręcz wzruszona. Z Zespołem Szkół im. J. Iwaszkiewicza związana jest 24 lata. Już nie mogę się doczekać, kiedy inwestycja zostanie ukończona i cała społeczność szkoły będzie w jednym budynku. Komfort nauki poprawi się zdecydowanie – mówiła Anna Pawłowska.

O tym, jak rozwija się Chodaków mówił także członek Zarządu Powiatu – Bogumił Czubacki: – To kolejna inwestycja dla naszej dzielnicy – Chodakowa. Tu się urodziłem i wychowałem. Jestem świadkiem szybkiego i dynamicznego rozwoju nie tylko miasta, ale całego naszego powiatu. Inwestycja ta to środki pozabudżetowe, a te same nie przychodzą. Trzeba o nie zabiegać, składać dobre projekty. I tu ukłon w stronę ministra Małeckiego, że tak dobrze i mocno się stara o to, by tych inwestycji w naszym powiecie było jak najwięcej.

O wyjątkowości tego dnia dla społeczności tej szkoły mówiła też Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, dziękując Zarządowi Powiatu, radnym i posłowi za dostrzeżenie potrzeb powiatowej oświaty. Zadeklarowała, że dołoży wszelkich starań, by inwestycja ta zrealizowana została pomyślnie i z należytym nadzorem.

– Jest to jeden z najpiękniejszych dni mojego życia. Od 2001 roku oczekujemy, by jako społeczność szkolna być razem jako Zespół Szkół, ale tak naprawdę jesteśmy osobno, bo uczymy się w dwóch budynkach – podkreślała z kolei Hanna Bonecka, dyrektor „Iwaszkiewicza”. – Ta inwestycja na pewno nas scali. Znajdujemy się w czasach trudnych, biorąc pod uwagę, kiedy pieniądze trzeba było przeznaczać na działania związane z pandemią czy wojną na Ukrainie, a jednak znalazły się też środki dla chodakowskiego Iwaszkiewicza. Wierzę, że piękny szkolny obiekt powstanie tu w krótkim czasie i będziemy się cieszyć nim wraz z całą społecznością szkolną.

Konferencję poprowadził Marcin Odolczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz