100-lecie Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej

fot. archiwum

Noc Muzeów na naszym terenie to po raz kolejny kooperacja muzealnych placówek. Dodatkowo w organizację włączył się Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje.

O propozycji Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą piszemy obszernie w oddzielnym tekście. Każdy, kto 14 maja uda się na zwiedzanie, będzie musiał dokonać szeregu wyborów, bo uczestniczyć   we   wszystkich wydarzeniach nie sposób.

Swoją ofertę pod hasłem „100-lecie Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej”   przygotowało Muzeum Kolei Wąskotorowej. Przede wszystkim po raz czwarty odbędzie się wycieczka „Do Chopina pod parą”, organizowana wspólnie z Muzeum w Żelazowej Woli, przy wsparciu Urzędu Miejskiego. Pociąg ma zaplanowany postój na przystanku Sochaczew Miasto, skąd chętni będą mogli udać się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

Od godziny 16:00 do darmowego   zwiedzania udostępnione zostaną wystawy stałe i czasowe, w tym najdłuższa makieta wąskotorowa w Polsce, czy dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

– Zaplanowaliśmy pokazy prac torowych w skansenie, otwarta zostanie poczekalnia i pomieszczenie dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym – mówi asystent w Muzeum Kolei Wąskotorowej Łukasz Popowski. – Po raz drugi w historii Nocy Muzeów pokażemy ruchome pojazdy w skansenie, przejazdy drezyną wahadłową.

Nie zabraknie ogniska, w którym będzie można upiec przyniesione przez siebie kiełbaski, a później skonsumować je w specjalnie udostępnionym pasażerskim wagonie. W muzealnym skansenie rozegrana zostanie gra terenowa. Otwarta zostanie salonka generalska z instalacją multimedialną. Na zamontowanym ekranie organizatorzy pokażą film o jej dziejach. W ramach przejazdu „Do Chopina pod parą” będzie można wrócić po recitalu chopinowskim z Żelazowej Woli do Sochaczewa, również z przystankiem Sochaczew Miasto. Po zmroku w Muzeum Kolei Wąskotorowej zaplanowane zostały dwa nocne przejazdy ciuchcią na krótszym odcinku – do stacji Sochaczew Miasto i z powrotem. Ale najciekawiej zapowiadają się industrialne występy z elementami fireshow. Na tę okoliczność pojazdy w skansenie zostaną klimatycznie podświetlone.

W muzealnej sali projekcyjnej odbędzie się pokaz filmu „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

W tym roku w organizację włączył się również Warsztat Terapii Zajęciowej   stowarzyszenia „Ja-Ty-My”. Od godziny 18 przy ulicy Chodakowskiej 10 będzie można obejrzeć wystawę prac malarskich i rękodzieła autorstwa uczestników WTZ oraz zwiedzić budynek placówki.

Swoją ofertę przygotował także Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje.

– W tegoroczną Noc Muzeów, między godziną 14:00 a 20:00, planujemy otworzyć nasze schrony dla wszystkich chętnych – mówi koordynator projektu, Artur Gałecki. – Ponadto w ramach współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej o godz. 17.20, dzięki wsparciu UM Sochaczew, przed placówkę zostanie podstawiony autokar, który zabierze wszystkich zainteresowanych w przygotowaną przez nas podróż historyczno-wojskową „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej”.

Zwiedzanie sochaczewskich schronów połączone zostanie z plenerową projekcją filmu p.t. „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa”. Będzie to premiera tego historycznego filmu. Jego projekcja odbędzie się nietypowo, bo na bocznej ścianie schronu przy ul. Kątowej. Zaplanowano również prezentację zrewitalizowanych schronów przy ul. Lubiejewskiej. Spotkanie zakończy prelekcja przy fortyfikacji na ul. Kątowej.

W Żelazowej Woli od 16:00 do 22:00 dostępne będą do nieodpłatnego zwiedzania wszystkie wystawy stałe i czasowe. Dodatkowo co pół godziny grupy 10-osobowe będą mogły wejść z przewodnikiem na zamknięte na co dzień poddasze dworku. Organizatorzy nie zdradzają, co czeka tam na zwiedzających.

O 16:30 do parku w Żelazowej Woli zaprosi znakomity przewodnik Andrzej Fortuna. Na godzinę 18:00, po przybyciu uczestników wycieczki „Do Chopina pod parą”, zaplanowano koncert Aleksandry Świgut (fortepian), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Janusza Wawrzyniaka (skrzypce). Po 20:00 rozpocznie się kolejny godzinny spacer po parku z Andrzejem Fortuną.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz