Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w Wielkanoc

Zbliża się Wielkanoc, czas rodzinnych spotkań, dobrego jedzenia, odpoczynku i wielkiej radości. Jak spędzić te dni, by były również zdrowe dla naszych czworonożnych członków rodziny? Wiele popularnych przysmaków wielkanocnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby ich opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt Wielkiej Nocy.

Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z biesiadowaniem w gronie najbliższych, do którego bez wątpienia należą także nasi czworonożni przyjaciele. To, co jest smaczne i  zdrowe dla ludzi, może być nieodpowiednie dla naszych pupili. Oto, o czym warto pamiętać przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty.

Wielkanocne potrawy

Śniadanie i obiad wielkanocny tradycyjnie oznaczają dużo pieczonych mięs, tłustych potraw z dodatkiem czosnku i cebuli, dlatego ważne jest, żeby nie karmić swojego zwierzęcia resztkami ze stołu. Zbyt tłusta dieta może prowadzić u czworonogów do zaburzeń trawienia, a nawet groźnego zapalenia trzustki. Z kolei czosnek i cebula mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, anemię oraz niewydolność nerek. Nigdy też nie powinniśmy karmić zwierząt domowych kośćmi, ponieważ mogą stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.

Słodkości na wielkanocnym stole…i nie tylko

Wielkanocne babeczki, mazurki i inne wypieki trzymajmy z dala od naszych pupili. To z czym kojarzą się nam świąteczne potrawy jest często niewskazane dla naszych zwierząt: kakao, rodzynki, orzechy makadamia i ksylitol. Ten ostatni to sztuczny słodzik, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w puddingach, słodyczach, ciastach czy gumach. Ksylitol może prowadzić do hipoglikemii oraz niewydolności wątroby. Dlatego ważne jest, aby zawsze przechowywać żywność dla ludzi poza zasięgiem zwierząt.

Słodkie smakołyki znajdziemy nie tylko na wielkanocnym stole, ale też w różnych nieoczekiwanych miejscach. Zabawa w poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych np. w ogrodzie to tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec i dostarcza wielu emocji zwłaszcza dzieciom. Pamiętajmy jednak, by w jej trakcie zachować szczególną ostrożność, jeśli towarzyszą nam zwierzęta.

Czekolada jest toksyczna zarówno dla psów, jak i kotów. Zawiera teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek. Jednorazowe spożycie większej dawki czekolady jak i jedzenie małych porcji w dłuższym czasie są niebezpieczne, bo teobromina kumuluje się w organizmie zwierzęcia. Im  więcej kakao zawiera dany produkt, tym jest on bardziej szkodliwy dla naszego czworonoga. Przykładowo czekolada gorzka czy polewy do ciast są zdecydowanie bardziej groźne niż czekolada mleczna. Jeśli pupil zjadł jakiś czekoladowy smakołyk, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Bezpieczna alternatywa

Aby święta były radosnym czasem dla wszystkich domowników, także tych czworonożnych, warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Gdy usiądziemy do wielkanocnego stołu zadbajmy, żeby nasze psy i koty dostały odpowiednie, przeznaczone dla nich zwierzęce smakołyki. Takie przysmaki mogą wspierać zdrowie zwierząt. Przykładem są tu przekąski dentystyczne dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne tj. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów.

Chcąc sprawić zwierzęciu radość, na co dzień i od święta nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze – pieszczotami, zabawą, przysmakami i wspólnie spędzonym czasem.

***

MARS PETCARE

Mars Petcare to zróżnicowany i rozwijający się segment, z ponad 85 000 Współpracowników w ponad 50 krajach dążącymi do wspólnego celu: Lepszego Świata Dla Zwierząt. Z ponad 75-letnim doświadczeniem, portfolio ponad 50 marek zaspakaja potrzeby żywieniowe i zdrowotne zwierząt domowych na całym świecie – w tym poprzez takie marki jak PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYALCANIN®, NUTRO™, GREENIES™, SHEBA®, CESAR®, IAMS™ oraz dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową Instytut Nauki o Zwierząt WALTHAM™, który prowadzi badania nad zdrowiem i żywieniem zwierząt od ponad 50 lat. Mars Petcare zapewnia także opiekę weterynaryjną poprzez międzynarodową sieć ponad 2 000 szpitali i usług diagnostycznych dla zwierząt, w tym BANFIELD™, BLUE PEARL™, ™, PET PARTNERS™, VCA™, LINNAEUS™ i ANICURA™. Firma działa także w dziedzinie innowacji i technologii dla zwierząt domowych poprzez skanowanie genetyczne zdrowia WISDOM PANEL™ i testy DNA psów, GPS tracker dla psów the WHISTLE™ oraz programy LEAP VENTURE STUDIO accelerator i COMPANION FUND™, które wspierają innowacje w branży pet care. Jako firma rodzinna wiedziona własnymi zasadami, Mars ma przywilej i możliwość walczyć o to, w co wierzy – o Lepszy Świat dla Zwierząt.

MARS INC.

Od ponad stulecia, Mars Incorporated kieruje się przeświadczeniem, że świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się  od tego, jak prowadzimy nasz biznes dzisiaj. Ta idea zawsze była rdzeniem tego, czym firma Mars Incorporated jest dzisiaj, jako rodzinny biznes. Mars zmienia się, wprowadza innowacje i ewoluuje w sposób, który potwierdza nasze zobowiązanie, aby mieć pozytywny wpływ na otaczający nas świat.

W zróżnicowanym i stale rozszerzanym portfolio marek słodyczy, żywności i produktów dla zwierząt firma zatrudnia 133 000 Współpracowników, którzy poruszają się w tym samym kierunku: naprzód. Z roczną sprzedażą na poziomie 40 mld USD, Mars produkuje znane i lubiane przez miliony konsumentów produkty, w tym m.in. Mars®, M&M’s®, Snickers®, Twix®, Orbit®, Winterfresh®, Airwaves®, Pedigree®, Sheba®, Whiskas®, Perfect Fit™, Dreamies®.

Wiemy, że możemy osiągnąć sukces tylko, jeśli nasi partnerzy i społeczności, w których działamy, będą również prosperować. Pięć Zasad Mars – Jakość, Odpowiedzialność, Wzajemność, Wydajność i Wolność – inspiruje naszych Współpracowników do codziennego działania w celu tworzenia lepszego jutra dla naszej planety, jej ludzi i zwierząt. Więcej o Mars na stronie: www.mars.pl oraz na kałach social media FacebookTwitterLinkedInInstagram i YouTube.

Mars Polska

Maria Kotowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz