Wkrótce modernizacja dworca w Sochaczewie

Reklamy

Umowa między PKP S.A. a wykonawcą – sochaczewską firmą SOCHOBUD S.C. – podpisana

W ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, niebawem rozpocznie się przebudowa naszego niewielkiego, neorenesansowego budynku dworca w Sochaczewie. O czym poinformował na briefingu prasowym zorganizowanym 8 kwietnia br. w Ministerstwie Aktywów Państwowych, sekretarz stanu, poseł ziemi sochaczewskiej – Maciej Małecki.

Dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Koszt przebudowy dworca w Sochaczewie to ponad 9 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac budowlanych jest nasz rodzimy przedsiębiorca – firma P.P.H.U SOCHOBUD S.C. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2023 roku.

Umowę podpisano w obecności przedstawicieli sochaczewskich samorządów – starosty Jolanty Gonta, burmistrza Piotra Osieckiego, przewodniczącego Rady Miasta Sylwestra Kaczmarka oraz radnej miejskiej Seleny Majcher.

– Bardzo się cieszę, że już niebawem ruszą prace budowlane związane z przebudową dworca w Sochaczewie. Każdego dnia setki mieszkańców Sochaczewa korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Jestem przekonany, że dzięki inwestycji moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Jak podkreślał na briefingu Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA – prace budowlane na dworcu w Sochaczewie ruszą lada dzień, będzie to jedna z 38 inwestycji dworcowych, które będą zrealizowane w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Historyczny, wzniesiony w latach 1901-1903 sochaczewski dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych i historycznych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja. Modernizacja dworca to również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych. Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji zaplanowano docieplenie dachu budynku od wewnątrz, w całym kompleksie zostanie zastosowane energooszczędne oświetlenie. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku. Olbrzymią metamorfozę przejdzie plac przed dworcem. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Powstaną także dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku pojawi się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie)

Koszt przebudowy dworca w Sochaczewie to 9 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową opracowała pracownia Demiurg z Poznania, natomiast wykonawcą prac budowlanych jest P.P.H.U SOCHOBUD S.C. z Sochaczewa.

Starostwo Powiatowe wSochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz