Wiosenna odsłona w Gminnej Bibliotece

Reklamy

Wraz z nastaniem wiosny i zniesieniem ograniczeń w dostępie do placówek kulturalnych, w gminie Teresin z impetem ruszyły wszelkie pomysły i przybyło wiele nowych imprez oraz spotkań. To nie tylko książki i akcje czytelnicze, ale też wiele spotkań z ciekawymi ludźmi, sztuką i szeroko pojętą kulturą.

 Mieszkańców już od kilku tygodni cieszy swobodny dostęp do półek oraz czytelni. Tego podczas pandemii wielu osobom bardzo brakowało. Biblioteka Publiczna gminy Teresin czynna jest teraz od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a w środy dwie godziny dłużej, bo do 18.00. We wszystkich jej punktach – przy stadionie oraz filiach na dworcu PKP i w Szymanowie można korzystać, legitymując się jedną kartą biblioteczną. Pracownicy biblioteki zachęcają do śledzenia nowości oraz tego, co dzieje się w ich placówkach na profilu facebookowym oraz na stronie internetowej – gbpteresin.org.pl.

Obecnie w bibliotece trwa kilka akcji czytelniczych. To m.in. „Z biblioteką idę w ciemno”, zabawa dla miłośników dobrej literatury. Motto tej akcji to Wypożycz. Rozpakuj. Przeczytaj”. Na uczestników akcji czekają zapakowane książki. Dopiero po zdjęciu papieru można odkryć, co się wybrało. Kolejna akcja to „Podaruj książkę”. Bibliotekarki zachęcają do oddawania książek, które czytelnik może darować innym miłośnikom czytania.

– Przyjmujemy książki do biblioteki, ale takie, które sami byście przeczytali. I nie treść podlega ocenie, ale stan fizyczny książki. Powinny być czyste i kompletne. Mile widziane są lektury i publikacje w języku ukraińskim. Przyjmujemy dary – tylko książki wydane po 2010 roku zaznacza Ewa Bojarowska, bibliotekarka z gminy Teresin.

Z kolei Zakładka 2022, to akcja przeznaczona dla młodzieży, która systematycznie wypożycza książki, co premiowane jest specjalną naklejką. Ich komplet nagradzamy jest niespodzianką. Cenną pomocą dla biblioteki oraz jej filii jest pomoc młodych wolontariuszy, którzy czytają maluchom, przygotowują zajęcia z nimi, znakują książki, co pomaga w wyborze lektur.

Zupełna nowością w działalności biblioteki są spotkania pod hasłem „Herbatka po ukraińsku”, które odbywają się w każdą środę o 17.00. To integracyjne wieczory dla gości z Ukrainy połączone z nauką języka polskiego. Obowiązują zapisy, gdyż liczba miejsc z powodów lokalowych jest ograniczona. Są też spotkania dla dzieci i dorosłych połączone z edukacją i zabawą, jak choćby „Kot w worku”, a w nim pakiety zawierające materiały na temat spędzania wolnego czasu. W nich ciekawa książka wraz pomysłami, a nawet narzędzia do dobrej zabawy.

Grzebać na półkach z książkami mogą też od niedawna nie tylko dorośli, ale i maluchy. To dla nich przygotowano specjalne, niskie regały i oznakowania, by szybko znaleźli interesujące ich pozycje.

– Przypominamy ponadto, że nasza biblioteka nie pobiera opłat za nieterminowy zwrot. Zachęcamy, by zdobyć się na odwagę i odpowiedzialne zachowanie. W kwietniu i maju trwa książkowa amnestia. Ponadto każdy, kto odda w tym terminie zapomnianą nawet od lat książkę, otrzyma od nas prezent – zachęcają bibliotekarki.

W bibliotece można znów korzystać z komputerów, urządzenia wielofunkcyjnego i drukarki 3D. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy bibliotekarki wygospodarowały dwa stanowiska komputerowe oraz drukarkę.

– Mamy nadzieję, że dzięki temu, oprócz osób już korzystających z tych dobrodziejstw, będą mogli je odpowiednio wykorzystać dla swoich potrzeb nasi sąsiedzi z Ukrainy – dodaje Aleksandra Starus, dyrektor biblioteki w Teresinie.

Dodatkowo też dzięki pomocy pani Oksany, w bibliotece rozpoczynają lekcje języka polskiego dla uchodźców, co pozwoli im przełamać bariery językowe. Oczywiście to lekcje, które nauczą podstawowych zwrotów, potrzebnych by załatwić choćby zakupy, czy sprawę w urzędzie.

Bogumiła Nowak

Fot. GBP Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz