W wielkanocno-poetyckim nastroju

Fot. Bogumiła Nowak
Reklamy

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie w środę, 30 marca, odbyło się   spotkanie Młodzieszyńskiego Klubu Seniora. Było to pierwsze spotkanie bez żadnych pandemicznych ograniczeń, pełne radości i swobody. Można było też w końcu pozbyć się masek na twarzach.

 Przybyłych gości powitał Daniel Janiak, dyrektor biblioteki, zapraszając na kawę i łakocie. Seniorki i seniorzy przybyli z materiałami do przygotowania palm wielkanocnych. Jednak zanim zabrali się za pracę, mieli okazję zapoznać się z twórczością sochaczewskich poetów skupionych w Stowarzyszeniu Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut oraz Stowarzyszenia Bohema.

Z nutką poezji

Pierwsza grupa istnieje już 5 lat i ma bardzo bogaty dorobek twórczy. Znana jest z licznych inicjatyw kulturalnych. Jej członkowie zdołali wydać już kilka tomików poetyckich. Są też laureatami licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Poeci z Atutu przeczytali swoje utwory w większości aktualne lub te, które są ich ulubionymi. Nie zabrakło też wierszy o wiośnie, radościach dnia codziennego oraz życiu. Prawdziwy aplauz wywołał utwór o zdrowiu autorstwa Teresy Zagajewskiej. Były też wiersze o wojnie w Ukrainie i dramacie mieszkańców walczących z agresorem.

Na spotkaniu zadebiutowali przedstawiciele nowo powstałego Stowarzyszenia Bohema, które właśnie 30 marca zostało zarejestrowane w gronie sochaczewskich stowarzyszeń. Wizyta w bibliotece w Młodzieszynie była pierwszą po utworzeniu grupy. Bohema ma w swym programie nie tylko działania poetycko-literackie, ale szeroko pojętą działalność twórczą. Będzie promować też lokalnych malarzy, grafików, amatorów sceny, fotografików, piosenkarzy, muzyków, twórców rękodzieła artystycznego i ludowego, ale również pasjonatów, którzy tworzą według własnego pomysłu i z miłości do sztuki.

Palmy w roli głównej

Po prezentacji wierszy odbyły się warsztaty z wyplatania palemek wielkanocnych. Pomysłów seniorom nie brakowało. Do pracy włączyli się nawet poeci i przygotowali własne palemki. Młodzieszyńscy seniorzy nie poprzestali na wykonaniu małych dzieł na potrzeby rodzinne i prezentowe. Wspólnymi siłami ochoczo przystąpili do wykonania ogromnej, bo ponad 3-metrowej palmy. Będzie ona zaprezentowana mieszkańcom gminy podczas mszy w młodzieszyńskiej parafii w trakcie Niedzieli Palmowej.

W imieniu Moniki Pietrzyk, wójta gminy Młodzieszyn, w spotkaniu uczestniczyła Anna Sobieraj, sekretarz gminy, która zachwycona była możliwościami artystycznymi przybyłych twórców. Jak stwierdziła, czas spędzony w takim gronie był wspaniały i pełen pozytywnej energii, co w obecnych czasach jest bardzo cenne.

Przy okazji seniorzy zapoznawali się z nowymi technologiami i udało się im nagrać pierwszy filmik na tik toka, który już trafił do internetu i bardzo się podoba.

– W końcu udało się wyjść z domów i izolacji. Bardzo nam tych spotkań potrzeba i brakowało w pandemii. Chcemy być jak najczęściej ze sobą, choć czasy takie niepewne z powodu wojny. To jednak chcemy się cieszyć życiem i tym, co mamy – zauważyła jedna z seniorek.

Kolejne świąteczne spotkanie odbędzie się w środę, 13 kwietnia. Najpewniej poświęcone będzie wymianie pomysłów na świąteczny stół oraz wykonywaniu kolorowych pisanek i kraszanek.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz