W parku prace pełną parą

Fot. UG Teresin
Reklamy

Dobra, wiosenna aura sprzyja temu, że największa inwestycja w gminie Teresin, jaką jest budowa Parku rekreacyjno-wypoczynkowego w Granicach idzie pełną parą. Teren jeszcze co prawda wygląda mało zachęcająco i obecnie nawet nie przypomina miejsca wypoczynku, ale już niebawem zmieni się nie do poznania. Wartość tej największej w tym roku inwestycji w gminie Teresin to ponad 8 mln zł, z czego 3,4 mln to dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego.

Zakres zamówienia obejmuje nie tylko zagospodarowanie działki. W ramach inwestycji wybudowane zostaną też inne przydatne obiekty. Mieszkańcy gminy już nie mogą się doczekać momentu ukończenia tej inwestycji i pełnego uruchomienia Parku. Jest szansa, że być może w tym roku to się to uda. Świadczy o tym tempo prac i ich zaawansowanie. Sprzyjająca aura wpływa na to, że prace postępują bardzo szybko i jak zaznacza Arkadiusz Stańczak z referatu inwestycji z Urzędu Gminy Teresin, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Ambitne rozwiązania

W projekcie zaplanowano ciekawe rozwiązania ekologiczne, takie jak zielone ładowarki, które nie tylko naładują telefon, ale również umożliwią skorzystanie z wi-fi. Będzie też na miejscu szansa na naprawę roweru. Latem stosowane w parku urządzenia zapewnią także komfortowy odpoczynek bez uciążliwych owadów. Będzie budynek sanitarno-technologiczny z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła, miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne, oświetlenie oraz elementy małej architektury i zieleni.

Przez cały rok specjalne urządzenia audio dadzą możliwość odsłuchania nagranych ciekawostek o gminie. Wszystkie strefy relaksu będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja ta w założeniu ma wpłynąć na poprawę estetyki otoczenia. Utworzy również połączenie z otaczającym terenem, komponując się harmonijnie z całością.

Pogoda wspiera budowlańców

Na razie to, co widać, to wykonane dwa odcinki sztucznej rzeki. Jest jej uzbrojone i betonowane podłoże. Pozostało tylko ich ostateczne wykończenie. Ponadto zamontowane zostało też oświetlenie LED-owe i inne stalowe elementy rzeki.

W strefie malucha jest już wyłożona nawierzchnia z kostki brukowej. Ponadto gotowa jest podbudowa pod miejsca parkingowe. Pod resztą nawierzchni rozpoczęło się montowanie obrzeży i korytowanie, by ze ścieżek ściekał nadmiar wody.

W strefie sportu przeprowadzono montaż obrzeży i podbudowy. Przygotowano również podbudowę pod tężnię oraz koło wodne. Robotnicy rozpoczęli także układanie izolacji z papy i styroduru w tych miejscach.

Ważną częścią tej inwestycji jest także wykonanie drenażu odwadniającego oraz kanalizacji deszczowej. To pozwoli, by w Parku nie stała woda, a była dobrze odprowadzana z części obiektu, gdzie powinna być dobra komunikacja. Istotne, by część roślinna była dobrze nawilżona, a tereny zielone nie były zbyt podmokłe, ani też nadmiernie przesuszone. Harmonijne nawodnienie pozwoli zachować piękną szatę roślinną i będzie dodatkową atrakcją tego miejsca.

Równocześnie rozpoczęła się także budowa budynku sanitarno-technicznego. Wykonano już po części zbrojenie i betonowanie. To niezbędna część obiektu parkowego, gdyż użytkownicy będą potrzebować w czasie pobytu w tym miejscu z udogodnień sanitarno-higienicznych. Potrzebne są tu też miejsca dla pracowników, gdzie będzie zmagazynowany sprzęt do prac konserwacyjno-porządkowych tego obiektu oraz możliwość skorzystania z części sanitarnej.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz