Uroczystości upamiętniające śp. senator RP Janinę Fetlińską

W sobotę, 9 kwietnia, w Niepokalanowie odbyły się uroczystości w intencji śp. dr Janiny Fetlińskiej, senator RP oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Obchody rocznicowe zostały zorganizowane przez zespół kierowany przez Macieja Małeckiego, wiceministra Aktywów Państwowych i Alicję Adwent, wdowę po śp. Filipie Adwencie. W uroczystościach udział wzięli najbliżsi Janiny Fetlińskiej – mąż Włodzimierz i syn Bartosz oraz autor biografii o pani senator, dr Rafał Zgorzelski.

Mszy świętej w Bazylice NMP w Niepokalanowie przewodniczył o. dr Mariusz Słowik OFMConv, gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Homilię wygłosił Ksiądz prałat dr Ryszard Kamiński z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mławie.

Po Mszy świętej minister Maciej Małecki odczytał listy jakie skierowali do uczestników wydarzenia Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki. Obaj wspominali postać Janiny Fetlińskiej, jako zasłużonej dla kraju pielęgniarki i senator, zawsze z pokorą niosącej pomoc drugiemu człowiekowi. Podkreślili jej skromność, dobroć i społeczne zaangażowanie, wskazując ją jako autorytet dla współczesnych.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie złożono kwiaty, oddając hołd ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Spotykamy się tutaj w Niepokalanowie od niemal 12 lat, aby uczcić pamięć śp. Janiny Fetlińskiej, prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką oraz innych osób poległych w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Serdecznie dziękujemy także ojcom Franciszkanom za coroczne życzliwe przyjęcie w Niepokalanowie – podkreślił Maciej Małecki w wystąpieniu wspomnieniowym.

W uroczystościach wzięli też udział przyjaciele, znajomi senator Janiny Fetlińskiej oraz samorządowcy: Andrzej Kierzkowski przewodniczący Rady Powiatu Sochaczewskiego, Anna Pawłowska członek zarządu powiatu, Jan Kraśniewski wójt gminy Iłów, Selena Majcher radna Rady Miasta Sochaczew.

__________________________________________________________________________________

Janina Fetlińska z d. Galicka urodziła się 14 czerwca 1952 r. Ukończyła Liceum Medyczne Pielęgniarstwa w Krakowie w 1971 roku oraz Wydział Pielęgniarski Lubelskiej Akademii Medycznej, uzyskując w roku 1977 tytuł magistra pielęgniarstwa. W 1986 roku jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. „Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką” – mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej. Była dyrektorem biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia. Brała czynny udział w realizacji Programu Rozwoju Polskiej Służby Zdrowia Rządu Polskiego i Banku Światowego oraz jako ekspert, a następnie dyrektor Programu Rozwoju POZ i Samorządu Pielęgniarskiego Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Rządu Kanadyjskiego.

Bardzo ważnym elementem pracy dr Janiny Fetlińskiej były działania na rzecz rozwoju zawodowego i kształcenia pielęgniarek. Była pierwszym prezesem (1994-1997) Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych/Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Inicjowała tłumaczenia i opracowania podręczników dla pielęgniarek oraz recenzowała prace naukowe dla wielu wydawnictw. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego.

Pełniła urząd radnej powiatu ciechanowskiego pierwszej i drugiej kadencji. Zaangażowana była w wiele inicjatyw społecznych na szczeblu zarówno lokalnym, jak i krajowym. Była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów (VI i VII kadencji). Zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Cała biografia Janiny Fetlińskiej świadczy o jej oddaniu dla zwykłych ludzi. „ W szkole i w domu uczono mnie, że z chorych czy brzydkich nie można się wyśmiewać albo ich poniżać, należy im pomagać i wspierać w ich większym trudzie życia, trudnym losie, bowiem jest to sprawdzian mojego człowieczeństwa, mojej kultury, mojego stosunku do Boga i ludzi” – mówiła. Zawsze i przede wszystkim czuła się pielęgniarką i społecznikiem. Była osobą o ogromnej wrażliwości społecznej, niezwykle życzliwą i pomocną ludziom. Powtarzała często: Nie jestem politykiem, jestem społecznikiem. Zawsze będę pomagać ludziom”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz