Szukają sąsiedzkich sukcesów

Reklamy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ogłosił nowy konkurs dla najaktywniejszych sołectw. Blisko 7,3 tys. organizacji sołeckich może zawalczyć o tytuł najlepszego w regionie. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o wartości 40 tys. zł. Nabór zgłoszeń trwa do 27 maja.

 Konkurs „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” realizowany jest już po raz szósty. W opinii Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, konkurs ten cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Coraz więcej też zgłasza się sołectw

– Do pierwszej edycji w 2017 roku zgłosiło się 17 sołectw, a w ubiegłym roku zgłoszeń było niemal dwa razy więcej, bo aż 30. Mimo że są to najmniejsze wspólnoty lokalne, to niejednokrotnie udowadniają, że potrafią realizować duże projekty. Nagrody trafią do sołectw, których sołtysi i mieszkańcy wykazują się szczególną aktywnością i pomysłowością w swojej codziennej działalności i co roku rzeczywiście udowadniają, że potrafią wziąć sprawy w swoje ręce – mówi marszałek.

Konkurs od samego początku objęty jest patronatem marszałka. W ubiegłym roku pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Nowy Duninów w powiecie płockim. Przyznano w sumie 5 miejsc, na kolejnych uplasowało się m.in. sołectwo Laski z powiatu warszawskiego zachodniego. Natomiast 11 sołectw otrzymało wyróżnienia.

W puli nagród jest w sumie 40 tys. zł. Za pierwsze miejsce sołectwo może otrzymać do 15 tys. zł, za drugie – do 10 tys. zł, za trzecie do 7,5 tys. zł. Wyróżnienia są po 1 tys. zł. Komisja konkursowa może dokonać innego podziału nagród oraz rozszerzyć ich skalę do pięciu miejsc.

– Na Mazowszu jest wiele sołectw, ale tytułem tego najaktywniejszego mogą pochwalić się tylko nieliczni. Dają te sołectwa przykład zaangażowania i pracy na rzecz swoich mieszkańców. Stąd też zachęcam do udziału w tym konkursie. Warto pochwalić się swoimi osiągnięciami na całe Mazowsze – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.  

Warunkiem konkursu jest zareklamowanie swoich osiągnięć, inicjatyw lub zrealizowanych przez sołectwo inwestycji. Można też się pochwalić korzystaniem z funduszy z programu wsparcia Mazowsze dla Sołectw, co trzeba udokumentować poprzez zapisy w kronice, sprawozdania, relacje w mediach i dokumentację fotograficzną. Zgłoszeń dokonują wójtowie, którzy mogą wybrać tylko jedno sołectwo na gminę. Konkurs ma charakter jednoetapowy.

Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać pocztą elektroniczną na adres ksow@mazovia.pl, pocztą zwykłą, kurierem lub dostarczyć osobiście do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Przyjmuje je Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4 w Warszawie. Na kopercie powinien być dopisek „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Regulamin oraz szczegóły na temat konkursu są na stronie mazowieckie.ksow.pl. Wyniki konkursu zostaną opublikowane we wrześniu.

Sołectwa na terenie powiatu sochaczewskiego są zainteresowane udziałem w tym konkursie. Które wystartują, okaże się niebawem. Wybór jest trudny, bo tylko jedno sołectwo na gminę może walczyć o laury.

Bogumiła Nowak

Fot. Mazovia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz