Śmiertelny karambol na drodze

Reklamy

Nie znane są jeszcze dokładne okoliczności wielkiego karambolu na drodze wojewódzkiej nr 577 w Sarnowie w gminie Rybno. Do zdarzenia doszło 5 kwietnia około godziny 10.30. W zdarzeniu uczestniczyły trzy samochody oraz rowerzysta. Wypadek zakończył się śmiercią około 60-letniego mężczyzny, jadącej na rowerze.

Na miejsce wypadku zadysponowane zostały dwa zastępy z sochaczewskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie. Po dojeździe ratownicy stwierdzili, że w zdarzeniu uczestniczyły dwa samochody dostawcze opel vivaro i volkswagen transporter, samochód osobowy audi A4 oraz rowerzysta.

Autami podróżowały w sumie 4 osoby, które wysiadły o własnych siłach i nie wymagały udzielenia pomocy medycznej. Na jezdni pozostał leżący, nieprzytomny rowerzysta.

 Śmierć między samochodami

– Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia zajęliśmy się przenoszeniem na pobliskie pole butli propan-butan, które były przewożone na volkswagenie i w chwili zdarzenia znalazły się na jezdni, a także w rowie po obu jej stronach. Butli w sumie było 52 sztuki o pojemności 11 kg, a z trzech z nich ulatniał się gaz. W tym samym czasie strażacy z Sochaczewa udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście – informują strażacy z OSP w Rybnie.

Po dojeździe ratowników medycznych przekazano zespołowi medycznemu poszkodowanego rowerzystę oraz zabezpieczono lądowanie helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak pomimo ogromnych wysiłków personelu medycznego lekarz stwierdził zgon 60-latka.

Równolegle z ratowaniem rowerzysty trwało sprawdzanie stanu butli, które mogły w przypadku uszkodzenia spowodować wybuch. Ich segregacja   połączona została ze stałym monitorowaniem stężeń w powietrzu przy użyciu eksplozymetru. W wyniku uszkodzenia zaworów w trzech zbiornikach nastąpił wyciek gazu, który w kontrolowany sposób upuszczono do atmosfery na pobliskim polu.

Z uszkodzonych pojazdów odłączono akumulatory oraz zakręcono zawór instalacji LPG w samochodzie osobowym. Miejsce zdarzenia do dalszych czynności przekazano funkcjonariuszom policji. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy straż z Sochaczewa wraz z zastępcą.

W trakcie działań ruch w obu kierunkach był zablokowany, a kierowcy byli kierowani na objazd. Akcja ratownicza trwała około trzech godzin. Obecnie trwa śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, które ma wyjaśnić okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

To miejsce jest dość niebezpieczne, a kierowcy jeżdżą tutaj czasem mało odpowiedzialnie. Tym bardziej, że porusza się tu wielu rowerzystów. Być może doszło tu do zdarzenia, że rowerzysta trafił między samochody. Mam nadzieję, że policja wyjaśni to tragiczne zdarzenie – mówi jedna z mieszkanek gminy Rybno.

 Pijana na drodze

W kontekście tragedii na drodze w Sarnowie to, co wydarzyło się na drodze w gminie Kampinos budzi grozę. Policjanci z Leszna i Kampinosu pełniąc wspólną służbę zatrzymali tam pod wieczór jadącą ulicą 44-letnią rowerzystkę. Styl jazdy kobiety wskazywał, że może być nietrzeźwa. Badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia. Kobieta miała blisko promil alkoholu w organizmie. Nietrzeźwa rowerzystka została ukarana mandatem karnym w wysokości 2 500 zł.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno do kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, ostrożność oraz respektowanie przepisów drogowych. Wsiadanie za kierownicę pojazdu lub jazda na rowerze po spożyciu alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg – mówi podinsp. Ewelina Gromek – Oćwieja, rzecznik prasowy KPP w Starych Babicach.

Bogumiła Nowak

Fot. PPSP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz