Powiat sochaczewski zagrożony wścieklizną

Powiat sochaczewski został uznany za obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny. W związku z tym wojewoda nałożył na właścicieli psów, kotów i zwierząt gospodarskich nowe obowiązki.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, mamy kilka kolejnych przypadków wykrycia wścieklizny. W Warszawie oraz powiecie gostynińskim były to 21. i 22. przypadek wścieklizny u zwierząt stwierdzone w 2022 r. na terenie województwa mazowieckiego. Biorąc powyższe pod uwagę teraz na terenie powiatu sochaczewskiego:

– Psy należy trzymać na uwięzi lub na ogrodzonym terenie. Warto przy okazji zajrzeć do książeczki szczepień, bo w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co dwanaście miesięcy. Koszty z tym związane pokrywają właściciele zwierząt. Za uchylanie się od tego obowiązku grozi mandat w wysokości nawet 500 zł.

– Koty należy trzymać w zamknięciu. Jeśli nie były szczepione – należy o to niezwłocznie zadbać. Szczepienie kotów wykonuje się w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co dwanaście miesięcy.

– zwierzęta gospodarskie muszą przebywać na zamkniętych wybiegach.

W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów.

– Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. Niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie jest obowiązkowe –  mówi Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą dla człowieka – nie ma na nią lekarstwa. Jedyną ochroną człowieka są szczepienia zwierząt dziko żyjących, jak i domowych. Jeżeli człowiek zostanie pogryziony przez zarażone zwierzę, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przyjąć stosowną szczepionkę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz