Ofiarować szpik i krew

fot.pixabay

RYBNO Na początku kwietnia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rybno odbył się wykład, połączony z rejestracją potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie zorganizowane dzięki Damianowi Jaworskiemu, wójtowi gminy Rybno oraz Julii Rybak, która w tym roku pełni funkcję Lidera Projektu Helpers’ Generation w fundacji DKMS.

Celem spotkania było uświadomienie na czym polega rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku oraz jak wygląda samo oddanie komórek macierzystych, czy szpiku. Temat ten nie jest popularny, a osób potrzebujących jest coraz więcej. Na świecie do bazy potencjalnych dawców szpiku należy tylko 1 procent populacji. Wynika to głównie z niewiedzy oraz strachu. Na spotkaniu pojawił się również gość specjalny – osoba, która jest po przeszczepie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Zainteresowani mogli wysłuchać jego historii choroby, leczenia, a także jak wygląda przeszczep. Na zakończenie wydarzenia osoby chętne mogły zarejestrować się w bazie dawców.

– Dowiedziałem się, że mój szpik uratował życie jednej osoby z USA. To ogromnie cieszy, że dzięki mnie ktoś żyje – mówi młody sochaczewianin, jeden z dawców.

Ponadto na spotkaniu byli członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej. Opowiedzieli o idei krwiodawstwa, jak wygląda cały proces weryfikacji i jak można zostać dawcą krwi. Nie każdy też wie, że bycie krwiodawcą daje wiele benefitów. Prócz satysfakcji, że się pomaga, państwo lub podmioty prywatne dają różnego rodzaju przywileje. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz