Nominacja wręczona

Burmistrz Piotr Osiecki wręczył Michałowi Górnemu akt powierzenia na trzy lata stanowiska dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Od września ub. roku Michał Górny pełnił obowiązki dyrektora jednostki, gdy jej poprzedni szef Paweł Rozdżestwieński, rozstał się z muzeum w związku z objęciem funkcji dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu.  

– Jest Pan osobą, która angażuje się w zadania realizowane przez muzeum, zna materię, którą się zajmuje, w krótkim czasie przejął Pan po poprzedniku ciężar obowiązków. Decyzja o awansie jest podyktowana przede wszystkim obserwacją Pana działań w ostatnich ośmiu miesiącach. Życzę powodzenia i deklaruję, że z mojej strony ma Pan pełne wsparcie – powiedział Piotr Osiecki wręczając Michałowi Górnemu akt powierzenia.

Gratulacje dyrektorowi złożyła także Sekretarz Miasta, Joanna Niewiadomska-Kocik.

W czasie spotkania rozmawiano o najbliższych planach placówki – programie Nocy Muzeów, nowych wydawnictwach oraz pozyskanych zbiorach. Muzeum zakupiło unikatową kolekcję osiemnastu zdjęć wykonanych w 1928 roku, dokumentujących budowę fabryki sztucznego jedwabiu w Chodakowie. Oryginalne fotografie, z opisami w języku francuskim, były własnością kolekcjonera z Wielkiej Brytanii. Zbiór będzie można obejrzeć na wystawie, jaką muzeum planuje przygotować w przyszłym roku z okazji 95. rocznicy uruchomienia fabryki.

Rozmawiano także o planach rozbudowy muzeum. Jak powiedział burmistrz, na czerwcowej sesji zaproponuje radnym wpisanie tego zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej, by jeszcze w tym roku powstała koncepcja a gotowa dokumentacja wraz z kosztorysami i pozwoleniem na budowę do końca 2024 roku. Nie jest to nowy pomysł. Plan rozbudowy obiektu, jego unowocześnienia, dostosowania oferty do zmieniających się oczekiwań odbiorców, zgłoszono w ubiegłym roku do realizacji w ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ŻOF). Tworzą go gminy z powiatów sochaczewskiego, żyrardowskiego i grójeckiego, które wspólnie chcą zabiegać o pieniądze z nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Do ŻOF nasz samorząd złożył niemal trzydzieści wniosków inwestycyjnych, a jednym z nich jest Turystyczne Mazowsze obejmujące modernizację sochaczewskich zabytków, w tym rozbudowę muzeum.

Michał Górny ma 31 lat. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukończył dwa kierunki studiów – archeologię i historię (specjalizacja: historia wojskowości), a na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe z zakresu Rzeczoznawstwo Uzbrojenia. Obecnie na Uniwersytecie Warszawskim, w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej kończy studia doktoranckie. Brał udział w badaniach archeologicznych m.in. na Ukrainie, w Bułgarii, w Turkmenistanie i Rumunii. Wielokrotnie sięgał po stypendia Prezydenta Sieradza, rektorskie dla najlepszych studentów i najlepszych doktorantów. Jest współautorem publikacji naukowych „Bzura 1914 – 1915” oraz „Śladami partii Kazimierza Mielęckiego. Studium historyczno-archeologiczne” a także autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych m.in. w czasopiśmie historycznym „Mówią Wieki”.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz