Najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci zostawić pracę w biurze

Czy jesteś pracoholikiem? Nie wiesz oddzielić życie zawodowe od prywatnego? Wejdź i przeczytaj wskazówki, które pomogą Ci zostawić pracę w biurze.

5 wskazówek, jak zostawić pracę w biurze

Praca jest jednym z najważniejszych czynników samorealizacji każdego człowieka. Nasz zawód i kariera są nierozerwalnie związane z naszą samoświadomością jako znaczącego członka społeczeństwa. Psychologowie twierdzą, że samorealizacja jest podstawową potrzebą człowieka, by czuć się pełnowartościowym i szczęśliwym.

W istocie ile razy w życiu zadajemy sobie pytanie, kim jesteśmy? Jaka jest nasza wartość społeczna? Co więcej, dzień po dniu podejmujemy ogromne wysiłki, aby kiedyś w przyszłości uzyskać na te pytania niezwykle satysfakcjonującą odpowiedź. Można powiedzieć, że jest to jedyna słuszna droga do godnego życia i brzmi to dość przekonująco.  Istnieją jednak inne pytania, na które powinniśmy sobie szczerze odpowiedzieć — czy mamy życie poza biurem? Ile czasu spędzamy z rodziną?

Możemy się założyć, że nie potrafiłbyś zaznaczyć granicy między tymi dwiema sferami Twojego życia, a gdy Ci się to uda, odpowiedź raczej nie będzie na korzyść rodziny. Nie dzieje się tak dlatego, że jesteś złym człowiekiem, ale najprawdopodobniej stałeś się zakładnikiem szalonego wieku pracoholików, podobnie jak duża część społeczeństwa.

W tym artykule zaprezentujemy wskazówki, które pozwolą zostawić Ci pracę w biurze. Miłej lektury!

Istota problemu

Współcześnie wysokie tempo pracy, szybki postęp technologiczny oraz bezwzględna konkurencja na rynku stawiają przed pracownikami liczne wyzwania. Lista zadań pracownika staje się coraz szersza, a wraz z nim rośnie ich złożoność.

Aby zachować miejsce pracy i wywiązać się ze wszystkich obowiązków służbowych, pracownik musi sprostać nowym wymaganiom. Tak wysokie standardy i dynamiczne otoczenie powodują przeciążenie informacyjne i emocjonalne. Ludzie cierpią na permanentny nadmiar spraw. Tuż przed rozwiązaniem jednej sprawy zaczynają myśleć o innym problemie zawodowym i nie przestają o nim pamiętać nawet po zakończeniu godzin pracy. Firmy oczekują, że ich pracownik będzie dostępny niemal 24 godziny na dobę (jest to możliwe dzięki najnowszym wynalazkom technologicznym). W ten sposób nawet wtedy, gdy ludzie są w domu (w podróży lub na spotkaniu z przyjaciółmi), kontynuują pracę i nie skupiają się na tym, co ważne.

Problem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Liderzy w biznesie ponoszą ogromną odpowiedzialność za liczne obszary działalności i niekończącą się listę zadań, które nie mogą być wykonane bez ich indywidualnego wkładu lub kontroli. Taka sytuacja zmusza ich do pracy w czasie wolnym od pracy. Jeśli mowa o kobietach, problem ten brzmi jak konieczność bycia obecnym w dwóch miejscach jednocześnie. Szereg obowiązków związanych z prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi lub starszymi rodzicami to tylko niektóre z przyczyn takiego stanu rzeczy.

W ten sposób wszystkie ze wspomnianych stron znajdują się pod stałą presją. Czy to normalne?  My twierdzimy, że nie. Lekarze i psychologowie są tego samego zdania i przedstawiają przekonujące argumenty, aby wykazać, że podejmowanie pracy w domu jest niebezpieczne:

  • osoby, które pracują wiele godzin dziennie, wykazują wyższy wskaźnik umieralności niż osoby, które mają ograniczony dzień pracy (20%);
  • kobiety, które nie mają czasu wolnego od pracy, cierpią na depresję częściej niż te, które mają możliwość poświęcenia większej ilości czasu rodzinie;
  • pracownicy, którzy pracują bez urlopu, częściej zapadają na zawały serca (od 30 do 50% więcej przypadków niż wśród osób korzystających z urlopu);
  • permanentne przeciążenie pracą i presja emocjonalna powodują wypalenie zawodowe i przewlekły stres u wszystkich kategorii pracowników;
  • brak czasu dla rodziny powoduje lub pogłębia kryzys rodzinny;
  • ciągłe zaangażowanie w rozwiązywanie problemów zawodowych rozprasza koncentrację, a tym samym obniża poziom bezpieczeństwa osobistego i społecznego. Wpatrywanie się w telefon (lub siedzenie z głową w papierach) podczas przechodzenia przez ulicę może mieć fatalne skutki. Równie niebezpieczne jest rozpraszanie się podczas prowadzenia samochodu.

Jak widać, ustalenie indywidualnych granic ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.  Pozostaje jednak pytanie, jak to zrobić. Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc uwolnić się od „biznesowych łańcuchów” i zyskać więcej miejsca na życie prywatne. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci zostawić pracę w biurze.

Skuteczne planowanie 

Czy zauważyłeś, że Twój czas płynie donikąd bez żadnych rezultatów, ale Ty pracujesz bez przerwy i odczuwasz niesamowite zmęczenie? Jest to pierwsza cecha niedoskonałego zarządzania czasem. Jest tyle rzeczy do zrobienia i nigdy nie wiesz, czy zrobiłeś wystarczająco dużo na dziś. Bez planu masz tendencję do chwytania się wszystkiego w jednym momencie. Powoduje to chaotyczne działania i wzmaga napięcie emocjonalne.

Planując dzień, ustalasz strategię swoich działań, umysł staje się jasny, wiesz, kiedy możesz zakończyć dzisiejszą pracę, a co ważniejsze, masz większą satysfakcję, gdy wszystkie zaplanowane wcześniej przedsięwzięcia zostaną zakończone.  W ten sposób efektywne planowanie nie tylko nadaje odpowiednią strukturę pracy, ale także sprzyja wypoczynkowi o wysokiej jakości.

Przekazywanie zadań innym osobom 

Myślenie, że nikt nie może zrobić czegoś lepiej niż ty, jest dość rozpowszechnione wśród ludzi. Nawet jeśli możemy powierzyć komuś jedno lub kilka zadań, nie korzystamy z tej możliwości lub staramy się wszystko kontrolować.

Pamiętaj, że nie jesteś centrum Wszechświata. Nie martw się, jesteśmy dalecy od podważania Twoich umiejętności i zdolności, ale powinieneś dać szansę wykazania się swoim kolegom, zwłaszcza jeśli jesteś szefem. Swoboda zawodowa będzie sprzyjać większej odpowiedzialności pracowników i zwiększy wydajność pracy.

Określenie swoich priorytetów

Ten punkt dotyczy zarówno ustalania priorytetów zadań zawodowych, jak i wyboru, co w danym momencie jest dla Ciebie ważniejsze, praca czy rodzina.  Pierwsza z tych kwestii jest zgodna z efektywnym planowaniem, o którym pisaliśmy powyżej. Wybór między pracą a rodziną jest kwestią bardziej skomplikowaną do rozwiązania, zwłaszcza dla kobiet, które często przejmują funkcje rodzinne mężczyzn. Biorąc pod uwagę dynamiczne środowisko biznesowe i związane z nim kluczowe wyzwania dla pracowników, firmy są dziś bardziej otwarte na elastyczny harmonogram pracy.

Dzięki temu w każdej chwili możesz bez wahania poprosić o pracę w niepełnym wymiarze godzin lub pracę freelancera. Określ swoje priorytety i wybierz indywidualny harmonogram, który będzie dla Ciebie najlepszy. Dzięki temu możesz więcej przebywać w domu i jednocześnie wydajnie pracować. Jeśli Twoja firma nie nadąża za upływem czasu, bez wahania zmień miejsce pracy (dotyczy to osób, dla których rodzina i zdrowie są najważniejszymi priorytetami życiowymi).

Wyłączanie gadżetów po zakończeniu czasu pracy

W czasach, gdy nie było nowoczesnych urządzeń high-tech, ludzie również pracowali i to efektywnie. Cokolwiek działo się w godzinach wolnych od pracy, mogło czekać na rozwiązanie do następnego ranka. Co się zmieniło? Nic, poza tym, że mamy telefony i ludzkie przyzwyczajenie do natychmiastowego reagowania na wiadomości.

Podejmij decyzję, by nie odbierać telefonów, e-maili, wiadomości na Skype i przez telefon w czasie wolnym od pracy. Pozwól, aby Twój umysł był tam, gdzie jest Twoje ciało. Będzie to skomplikowane, ale po pewnym czasie stanie się twoim dobrym nawykiem. Co więcej, inni będą wiedzieli, że jesteś wyłączony w godzinach wolnych od pracy. Liczba wiadomości znacznie się zmniejszy, a Ty poczujesz niesamowitą ulgę.

Samodzielne śledztwo

Dziwna sprawa, nieprawdaż? Śledztwo jest jednak jednym z najbardziej znaczących. Psychologowie twierdzą, że nasze bycie „szalenie zajętym” istnieje tylko w naszym umyśle. Nadmierne poświęcanie się pracy może być jedynie próbą wyrównania braków w innych dziedzinach życia lub udowodnienia czegoś innym. Powinieneś przeprowadzić poważną i szczerą „rozmowę” ze swoim wewnętrznym „ja”. Pomoże ona znaleźć psychologiczne przesłanki, które sprawiają, że chowasz się przed całym światem za swoimi sprawami. Uwaga, ucieczka nie rozwiązuje problemów, ale je pogłębia, powodując ogromne skutki.

Podsumowanie

Pozostawienie pracy w biurze wydaje się ciężkim zadaniem w czasach, kiedy mamy do czynienia z prawdziwym „wyścigiem szczurów”. Jednakże z badań naukowców i psychologów wynika jedno, jeżeli nie zostawisz swojej pracy w biurze, Twoje życie może się katastrofalnie zepsuć. Nie mamy tutaj na myśli, tylko problemów z brakiem czasu i problemami z organizacją. Nadmierna praca prowadzi do kłopotów ze zdrowiem i konfliktami rodzinnymi. Warto wiedzieć, kiedy wyhamować i skupić się na czymś, co pozwoli się zrelaksować i odpocząć. Jest wiele sposobów, które pomogą Ci zapomnieć o pracy.

Jednym z pomysłów może być założenie konta w kasynie. Operatorzy każdorazowo oferują bonus powitalny i zachęcają, aby zagrać w gry wyprodukowane przez najlepszych dostawców. Niektóre z popularnych gier, które możesz spotkać w kasynie online, znajdziesz poniżej w tabeli:

Tytuł Dostawca
Fenix Play 27 Deluxe Wazdan
Double Diamond IGT
Gamomat Fruit Mania
Mega Joker NetEnt
Book of Ra Novomatic

Innym rozwiązaniem może być pójście na jogę lub trening sztuk walki. Pamiętaj, że nie ważne co będziesz robił w swoim wolnym czasie, najważniejsze jest to, że chociaż na chwilę zapomnisz o pracy i zaczniesz wyznaczać jasną granicę dla najważniejszych obszarów Twojego życia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz