Muzeum o planach na 14 maja

fot. archiwum
Najwyższy czas przedstawić tegoroczne inicjatywy muzealne związane z Nocą Muzeów, która w tym roku przypada 14 maja. Jak w latach poprzednich, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowuje się do tego szczególnego wydarzenia razem z Muzeum Kolei Wąskotorowej i Domem Urodzenia Fryderyka Chopina, ale w tym roku podjęliśmy także współpracę z projektem Sochaczewskie Fortyfikacje, oraz wieloma innymi.
Głównym motywem przewodnim naszej Nocy Muzeów są egzotyczne epizody z Sochaczewskiej historii. W tym roku przypomnimy więc historię oddziałów muzułmańskich z Kaukazu, które stacjonowały w mieście w pierwszej połowie XIX wieku, opowiemy o mieszkających na ziemi sochaczewskiej ewangelikach, Żydach i wyznawcach prawosławia.
Przypomnimy także historię Stanisława Glezmera, mieszkającego w Strugach bogatego przedsiębiorcy i polityka, który przed Wielką Wojną po rocznej podróży po krajach Orientu założył na ziemi sochaczewskiej jedno z pierwszych na ziemiach polskich muzeów Dalekiego Wschodu.
Co jednak konkretnego przygotowujemy w tym roku?
Przede wszystkim chcielibyśmy zaprosić państwa na pokaz rekonstrukcyjny w wykonaniu III Regimentu Piechoty Japońskiej który zaprezentuje historię japońskiej wojskowości z XVII wieku. Do tego na wszystkich miłośników Japonii czekać będą warsztaty z japońskiej kaligrafii, oraz warsztaty z ceremonii parzenia herbaty. Nie jest to jednak wszystko – nie zabraknie także muzyki, czyli pokazu gry na shamisenie, oraz strojów – kimona, yukaty i haori zaprezentowane zostaną przez sklep Eco kimono de Casual.
Oprócz tego na spragnionych wiedzy czekać będą dwa duże panele wykładowe, gdzie pracownicy muzeum naszego muzeum, ale także Muzeum Azji i Pacyfiku oraz doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego przedstawią 20 minutowe wykłady na temat związków Sochaczewa z Orientem i nie tylko.
W czasie trwania Nocy Muzeów, będzie także możliwość udania się na wycieczki terenowe – wycieczkę pieszą, szlakiem sochaczewskim cmentarzy, która zakończy się przed Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie będzie możliwość kontynuowania zwiedzania i ruszenia w drogę kolejką. Zapraszamy także na wycieczkę autokarową, zorganizowaną przez projekt Sochaczewskie Fortyfikacje – uczestnicy wycieczki będą mieli okazję obejrzeć z bliska, a także od środka, system fortyfikacji niemieckich z czasów II Wojny Światowej.
Czy to wszystko? Nie do końca, bowiem właśnie 14 maja odbędzie się premiera kolejnego tomu naszego Rocznika Sochaczewskiego, pełnego nowych artykułów, wspomnień i opracowań naukowych.
W przerwie między wykładami, warsztatami i wycieczkami zaprosimy państwa także do obejrzenia stanowisk stacjonarnych – prezentacji kimon, wystawy japońskiego rynsztunku od III Regimentu Piechoty Japońskiej, ale także stanowiska rekonstruktorów z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, którzy co roku biorą udział w naszym muzealnym święcie. Nie zabraknie więc także wątków II wojennych.
Już wkrótce przedstawimy dokładny plan wydarzeń, wraz z plakatem. Serdecznie zapraszamy!
Na rycinie: litografia przedstawiająca żołnierza Zakaukaskiego Konnego Pułku Muzułmanów, stacjonującego w Sochaczewie w okresie 1835 – 1856.
MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz