Konstytucja i nie tylko

Reklamy

Pierwszy majowy weekend to nie tylko okazja do krótkich wyjazdów, ale także przypomnienie historycznych wydarzeń związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ci, którzy pozostają w mieście, mogą się do nich przyłączyć. 

W sobotę 30 kwietnia na stadionie MOSiR przy ul. Warszawskiej odbędzie się czwarty i zarazem finałowy turniej mistrzostw Polski w rugby 7. O medale powalczą najlepsze krajowe zespoły w olimpijskiej odmianie rugby, w tym sochaczewska drużyna, która bardzo liczy na doping kibiców.

Na niedzielę 1 maja zaplanowano rajd rowerowy, który wraca po dwóch latach pandemii. Peleton wystartuje o godz. 10 z placu Kościuszki i będzie miał do pokonania prawie 30-kilometrową trasę, która zakończy się w Stodole nad Bzurą. Tam przewidziano rodzinny piknik z ogniskiem i atrakcje sportowo-rekreacyjne. Jeśli ktoś nie ma jeszcze planów na ten dzień, a chciałby go spędzić w plenerze z rodziną lub znajomymi, wystarczy zapisać się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

2 maja przypada Dzień Flagi. Możemy go uczcić wywieszając flagę narodową w oknie, ozdobić chorągiewką samochód lub wykorzystać barwy narodowe na elementach stroju. To znak przywiązania do naszych symboli ojczystych, sposób na pokazanie, że jesteśmy Polakami i że jesteśmy z tego dumni.

Dzień później obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt państwowych, w którym doceniamy rolę pierwszej ustawy zasadniczej. Jej zapisy stały się podstawą do tworzenia demokratycznego państwa. Konstytucja znosiła liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy i upominała się o największą i jednocześnie najgorzej traktowaną grupę społeczną, jaką byli chłopi, przyznawała prawa mieszczanom.

Pamięta o nich także Sochaczew, który uczci to święto uroczystą mszą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca. Rozpocznie się ona o godz. 18, a po niej wysłuchamy koncertu „Uwierz Polsko” w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz