Domowym tyranom grozi kara

fot.pixabay

Tylko w jednym tygodniu sochaczewscy policjanci z Komendy Powiatowej Policji zatrzymali trzech sprawców przemocy, którzy terroryzowali swoje rodziny. Mężczyźni dostali już zarzuty i orzeczono wobec nich środki zapobiegawcze, którymi są nakazy opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, dozór policji, a także zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

Przypadki przemocy rodzinnej nie są odosobnione, jednak jak wskazuje asp. Agnieszka Dzik z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, interwencje są coraz skuteczniejsze i dotkliwsze dla domowych tyranów. Przemoc domowa częściej karana jest zakazem kontaktów z poszkodowanymi i eksmisją z zajmowanego wspólnie domu. To powoduje, że osoby wobec których stosowana jest przemoc, są bardziej skutecznie chronione przed domową przemocą.

 Terroryzował rodziców

 Pierwszy z mężczyzn znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoimi rodzicami. Policjanci zostali wezwani na interwencję domową do jednej z miejscowości w gminie Brochów. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol ustalił, że 45-letni mężczyzna stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich rodziców. Nie był to pierwszy raz stosowania agresji wobec najbliższych. Podczas zatrzymania 45-latek stawiał opór i awanturował się. Jednak policjanci szybko go obezwładnili. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie mężczyzny wykazało dwa promile. W Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie usłyszał zarzut znęcania się nad członkami najbliższej rodziny. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz zobowiązał go do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu. Czy to zaskutkuje, nie wiadomo.

Katował własną żonę

Z kolei drugi z napastników znęcał się nad swoją żoną. Policjanci zostali wezwani na interwencję domową do jednej z miejscowości w gminie Nowa Sucha. Z ich ustaleń wynikało, że 47-letni mężczyzna stosuje przemoc wobec swojej żony. Mundurowi zatrzymali agresywnego małżonka i doprowadzili do policyjnego aresztu. W Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie mężczyzna dostał zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją żoną. Również i tu prokurator zdecydował o zastosowaniu nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, o dozorze policji, a także wydał zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

W obu przypadkach agresywnym domownikom, stosującym przemoc psychiczną i fizyczną wobec członków rodziny, według kodeksu karnego grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Znęcał się nad rodziną

 W tym samym czasie policjanci zatrzymali 38-latka z Nowej Suchej podejrzanego o stosowanie przemocy wobec członków swojej rodziny. Ustalili, że mężczyzna od kilku lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Przemocy z jego strony doświadczyły również dzieci. Mieszkaniec gminy Nowa Sucha został natychmiast zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. 38-latek usłyszał trzy zarzuty znęcania się nad członkami najbliższej rodziny. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

– Jeśli mężczyzna zlekceważy orzeczone środki, mogą być one zmienione na ten o charakterze izolacyjnym, czyli tymczasowe aresztowanie. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności – mówi asp. Agnieszka Dzik.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz