Dewajtis z asfaltem, ścieżką, chodnikiem

Ratusz ogłosił przetarg na rozbudowę ul. Dewajtis, która docelowo ma stanowić jedną z dróg dojazdowych do nowego mostu na Bzurze. Po otwarciu przeprawy ulice Spacerowa i Dewajtis staną się najwygodniejszą trasą dla kierowców jadących z centrum miasta w kierunku osiedli domów jednorodzinnych w miejscowościach Altanka, Helenka czy Adamowa Góra, ale też alternatywną drogą dla pacjentów chcących dojechać do szpitala powiatowego.

Dzięki wsparciu wiceministra Aktywów Państwowych, posła Macieja Małeckiego, koszty przebudowy ulicy w niemal 60 procentach pokryje rządowa dotacja. Droga ma zyskać asfalt, chodnik, odwodnienie i ścieżkę rowerową. Na jej przebudowę burmistrz pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022 w wysokości 1.332.484 zł.

– Pierwotnie wartość prac szacowaliśmy na 1,9 mln zł, ale patrząc na to, co dzieje się na rynku budowlanym, czyli gwałtowny wzrost kosztów robocizny i materiałów, musieliśmy zweryfikować kosztorysy. Ostatecznie na kompleksową przebudowę ulicy Dewajtis zabezpieczyliśmy 2,28 mln zł, w tym 950 tysięcy z własnego budżetu. Sytuacja jest trudna, ale jestem optymistą i wierzę, że znajdziemy dobrego i sprawdzonego wykonawcę, który nie zażąda więcej niż 2,28 mln za realizację tego projektu – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

W jego ramach zaplanowano ułożenie asfaltu na długości 365 metrów (dwa pasy po trzy metry każdy), budowę chodnika z kostki brukowej (1,5 m), ścieżki rowerowej (2 m), jednostronnego utwardzonego pobocza (0,75 m), zatok postojowych oraz rowów gromadzących nadmiar wody umocnionych betonowymi płytami ażurowymi. Do przeniesienia będzie jeden słup oświetlenia ulicznego oraz odcinek gazociągu, gdyż kolidują z planowanymi pracami.

Na oferty firm zainteresowanych zamówieniem ratusz czeka do 5 maja. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę prac, na ich przeprowadzenie będzie miał czas do końca 2022 roku.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz