Czas cyny wczoraj i dziś

SOCHACZEW Do 22 maja w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą prezentowana jest wystawa czasowa „Cyna – trzeci metal”. W głównej sali do obejrzenia jest ponad sto wyrobów z cyny. Zbiory pochodzą z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Najstarsze, prezentowane eksponaty pochodzą z XVIII wieku.

 Niegdyś cyna była łatwo dostępnym materiałem do wyrobu sprzętów codziennego użytku, głównie naczyń, a to ze względu na dostępność, niską temperaturę topnienia i łatwość odlewania. Był to tez surowiec niedrogi, mający własności mechaniczne, a przy tym i nie ulegający zniszczeniu, jak np. naczynia z gliny. Cyna była już stosowana w średniowieczu, jednak do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele sprzętów z niej wykonywanych, gdyż zwykle naczynia przetapiano wielokrotnie na talerze lub dzbanki, jeśli wcześniejsze sprzęty się zużyły. Wiele naczyń jest misternie zdobionych i jest świadectwem umiejętności rękodzielników epoki. Ze zdobione starannie naczynia stanowią największą część prezentowanej ekspozycji w sochaczewskim muzeum. Na wystawie można też zobaczyć inne bardzo ciekawe przedmioty wykonane z cyny, jak podgrzewacze do pościeli, formę do ciasta, czy kadzielnicę sakralną.

Tę świetna ekspozycję będzie też można zobaczyć w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w naszym mieście. Ogólnopolska akcja odbędzie się w tym roku w sobotę 14 maja. Motywem przewodnim programu atrakcji przygotowywanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą będzie wielokulturowość dawnego Sochaczewa. Temat niezwykle ciekawy i skłaniający do refleksji nad przemianami kulturowymi w kraju i kształtowaniem się kultury polskiej w dawnych i obecnych czasach.

BN

Fot. MZSiPBnadB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz