Cieplej i bezpieczniej

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego
Reklamy

Najpóźniej jesienią przyszłego roku mała sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 1 przejdzie generalny remont. Z kolei rachunki za energię w chodakowskiej „Siódemce” obniży instalacja fotowoltaiczna, a budynek Urzędu Miejskiego zyska nową, oświetloną elewację. Wszystkie te inwestycje dojdą do skutku dzięki rządowej dotacji, która pokryje 90 procent kosztów zaplanowanych prac.

Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej to największa tegoroczna inwestycja miasta o wartości prawie 5 mln zł. W jej ramach w Szkole Podstawowej nr 1 wyremontowana i ocieplona zostanie mała sala gimnastyczna, w Szkole Podstawowej nr 7 budowlańcy zajmą się salą gimnastyczną, łącznikiem i częścią administracyjno-szatniową. Natomiast budynek urzędu miasta zyska wreszcie estetyczną elewację.

Prace zostaną wykonane przez sochaczewską firmę Sochbud, która wygrała ogłoszony w tej sprawie przetarg. A jej oferta wyniosła 4,78 mln zł. Umowa z firmą zostanie podpisana w połowie kwietnia, co oznacza, że z pracami będzie można startować już na początku maja. Dodajmy, że budżet projektu to łącznie 5,5 mln złotych, przy czym 4,95 mln pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Co oznacza, że wkład własny miasta wyniesie zaledwie 550 tys. zł. Warto także przypomnieć, że o przyznanie sochaczewskiemu samorządowi tak wysokiej dotacji zabiegał poseł ziemi sochaczewskiej, minister Maciej Małecki.

Ciepło w cenie

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie Urząd Miejski w Sochaczewie zlecił wykonanie audytów termomodernizacyjnych, by sprawdzić, jak planowany zakres prac wpłynie na rachunki za ogrzewanie.

Już w 2020 roku audyty wskazywały, że rocznie zaoszczędzimy 74 tysiące złotych, a zapotrzebowanie na energię cieplną spadnie o kilkadziesiąt procent. Patrząc na ceny gazu, ropy i węgla, które poszybowały w górę, dziś tę kwotę można pomnożyć przez dwa lub trzy – wyjaśnia Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Dodając, że w sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się samorządy, każda złotówka oszczędności jest na wagę złota. Miasta i gminy, tak jak polskie rodziny, odczuwają skutki wysokiej inflacji, skoku cen paliw, a szczególnie bolesne są dane o kosztach ogrzewania.

W grudniu 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 6 zapłaciła za ogrzewanie 22,8 tys. zł, ale już rachunek za grudzień minionego roku był trzykrotnie wyższy, sięgnął 69,2 tys. zł. Podobnie sytuacja wygląda, patrząc rok do roku na rachunki za styczeń. W 2021 roku było to 25,8 tys. zł, a w styczniu br. niemal 53 tysiące – stwierdza burmistrz.

Warto przypomnieć, że w minionym roku na samo tylko ogrzanie pięciu przedszkoli i sześciu szkół podstawowych miejski samorząd przeznaczył 1,5 mln złotych.

Tylko 10 procent

Inwestycja została wpisana do planów inwestycyjnych miasta, Wieloletniej Prognozy Finansowej na sesji rady miejskiej, która odbyła się 15 marca. „Za” jej realizacją opowiedziało się w głosowaniu dwanaścioro radnych PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Pomysł nie zyskał natomiast aprobaty dziewiątki radnych PO, Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjnych Samorządowców.

Nie zaskoczył mnie wynik głosowania, bo radni opozycji od początku kadencji nie wspierali miejskich inwestycji. Pokazaliśmy na sesji, że mamy oszczędności z ubiegłego roku, na termomodernizację nie zaciągamy kredytu, nie sięgamy po obligacje, koszty zadania w 90 procent pokryjemy z dotacji, za pół miliona wyłożone z własnego budżetu zyskamy majątek wart dziesięć razy tyle, a i tak opozycja nie była w stanie podnieść ręki „za”. Może zabrzmi to gorzko, ale niech głosuje tak do końca kadencji. Na szczęście mamy w radzie grupę ludzi odważnie wspierających działania prorozwojowe, którzy przy następnych wyborach wyjdą do sochaczewian z podniesionym czołem, pokazując, do jakich inwestycji przyłożyli rękę – podsumował Piotr Osiecki.

Cieplej i estetyczniej

W przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 termomodernizacja obejmie budynki o łącznej powierzchni ponad 300 m kw. Dach sali gimnastycznej zostanie rozebrany, cała elewacja ocieplona. Obiekt przykryje nowy dach oparty na stalowej konstrukcji. Sala zyska nową instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i wentylację. Wymienione zostaną wszystkie drzwi, okna i rynny. Ekipy zamontują sufity podwieszane, odnowią posadzki, powstanie wewnętrzna pochylnia dla wózków. Roczne zapotrzebowanie na energię ma być niższe o 61 procent. Prace powinny zakończyć się we wrześniu/październiku 2023 roku.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 7 inwestycja będzie prowadzona w budynkach o łącznej powierzchni ponad 500 m kw. Plan zakłada docieplenie ścian i stropów, wymianę wszystkich okien i drzwi, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wentylacji w sali gimnastycznej, łączniku i skrzydle administracyjno-szatniowym, montaż nowych rynien, parapetów zewnętrznych i wewnętrznych, piorunochronu. Roczne zapotrzebowanie na energię ma być niższe o 57 procent. Prace powinny zakończyć się we wrześniu/październiku 2023 roku.

W ramach otrzymanego wsparcia metamorfozę przejdzie także budynek Urzędu Miejskiego. Firma Sochbud ociepli jego ściany zewnętrzne oraz zajmie się wymianą nieszczelnych okien i drzwi. Zdemontowane zostaną również kraty. Firma rozbierze także małe i przeprowadzi remont dużych balkonów, odtworzy gzymsy, na koniec wyremontuje boczną klatkę schodową. Ściany budynku zostaną wytynkowane, a nowa elewacja podświetlona. Osoby niepełnosprawne na pewno ucieszy fakt, że zamontowany będzie system automatycznego otwierania drzwi. Według sporządzonego audytu, po zakończeniu inwestycji roczne zapotrzebowanie na energię ma być niższe o 26 procent. Prace powinny zakończyć się w listopadzie/grudniu 2023 roku.

UM Sochaczew/opr. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz