BEZPIECZNY TATUAŻ

fot.pixabay

Tatuowanie jest stosunkowo bezpieczne, jeśli zajmuje się nim wykwalifikowany fachowiec i używa do zabiegu sterylnych narzędzi. Podstawową cechą tatuażu jest trwałość: to nierozkładalne barwniki wstrzykiwane w skórę.

Usunięcie go jest możliwe, ale bolesne i kosztowne, a końcowy rezultat rzadko całkowicie zadowalający.

Wstrzyknięcie barwnika wywołuje u niektórych osób reakcje alergiczne. Jeśli ktoś ma wytatuowaną skórę, a będzie musiał się poddać rezonansowi magnetycznemu, to metale zawarte w niektórych barwnikach używanych do tatuowania   wywołują pieczenie i obrzęk podczas badania. Podobne dolegliwości powoduje długie przebywanie na słońcu. Największym zagrożeniem jest jednak zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B albo wirusem HIV, jeżeli podczas zabiegu nie przestrzega się zasad higieny lub nie używa się jednorazowych igieł.

Barwniki do tatuowania są wprowadzane w skórę przez cieniutkie igiełki, wkłuwane na głębokość 2 mm. Igiełki pozostawiają w skórze cząstki tuszu. Bolesność zabiegu zależy od tego, na jakiej części ciała wykonuje się tatuaż, od jego rozmiarów i umiejętności fachowca. Gojenie trwa tydzień do 10 dni. Po tatuowaniu mogą utworzyć się strupki. Przez okres gojenia miejsce to należy utrzymywać w wyjątkowej czystości. Zakazane jest korzystanie z solarium, kąpiele w basenie i innych akwenach.

Przed zrobieniem tatuażu należy się dobrze zastanowić, co do obrazka, miejsca, ponieważ będzie on bardzo długo na skórze. Choć tatuaż ma pozostać do końca życia, jest kilka metod jego usuwania, ale ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Kiedyś zazwyczaj usuwano skalpelem i zostawała blizna. Głębokie ścieranie naskórka jest zabiegiem bolesnym i też pozostawia bliznę.

Obecnie używa się lasera do rozbicia cząsteczek barwnika na małe fragmenty. Metoda ta nie działa jednak idealnie. Lasery są skuteczne przy ciemnych kolorach. Zdarza się jednak, że zabieg kończy się ściemnieniem koloru zamiast jego rozjaśnieniem.

Usuwanie tatuażu jest drogie. I tak, za pozbycie się tatuażu płaci się znacznie drożej niż za jego wykonanie. Wniosek, że decyzja co do tatuażu musi być bardzo przemyślana.

Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz