Zmiana warty w PSS

Łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, serdeczne podziękowania i życzenia towarzyszyły tegorocznemu Walnemu Zebraniu PSS „Społem” 29 marca. Powód: zmiana na stanowisku prezesa spółdzielni. Wieloletniego szefa PSS Józefa Chociana zastąpiła dotychczasowa główna księgowa i członek zarządu, Agnieszka Strzelczyk.

Zanim jednak popłynęły podziękowania, prezes Chocian zdał sprawozdanie z działalności spółdzielni za ubiegły rok. Mimo pandemii, wysokiej inflacji i silnej konkurencji na rynku, „Społem” po raz kolejny odnotowała zysk. Nie było co prawda wielkich inwestycji, jak w latach poprzednich, ale PSS i tym razem poradziła sobie bez kredytów.

– Co roku staję przed wami, aby złożyć sprawozdanie z działalności mojej ukochanej spółdzielni. Tym razem robię to po raz ostatni, bo kiedyś trzeba odejść na emeryturę – mówił ze łzami w oczach Józef Chocian. Przypomniał, że przez 32 lata pełnienia funkcji prezesa wiele się zmieniło na handlowej mapie Sochaczewa. Niemal w każdej dzielnicy miasta uruchomiono sklepy typu „Lux”, rozbudowano piekarnię, wyposażając ją w najnowocześniejsze piece piekarnicze, zmodernizowano Cafe&Bar i wiele innych placówek spółdzielczych, powstała kamienica przy ul. Staszica, która zastąpiła brzydki, parterowy sklep agd, wybudowano estetyczne pawilony przy ul. Pokoju, które oddano w użytkowanie najemcom.

W ostatnich latach PSS postawiła na ekologię. Stare węglowe paleniska zastąpiły instalacje na olej i gaz. – Wyjątkiem jest Cafe&Bar na placu Kościuszki, który co prawda posiada kuchnię elektryczną, ale nasze panie kucharki nadal gotują na kuchni węglowej, bo uważają, że jedzenie jest wtedy smaczniejsze. Pewnie to prawda, biorąc pod uwagę powodzenie, jakim się cieszy jadłodajnia – mówił prezes. Rozpoczęto proces montowania instalacji fotowoltaicznych, uregulowano sprawy własności gruntów. Działania podjęte w tym czasie można by jeszcze długo wymieniać, ale Józef Chocian ograniczył się do najważniejszych.

Potem za niego mówili inni. Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” przypominał, że przez ponad trzy dekady prezesury Józefa Chociana sochaczewska PSS zawsze osiągała zysk, mimo że nigdy nie korzystała z kredytów. Podkreślał doskonałą współpracę, profesjonalizm, dyspozycyjność prezesa. – Nawet jak zadzwoniłem w sobotę, to Józef był w pracy. Najczęściej w piekarni sprawdzał, czy chleb się równo piecze – mówił z uśmiechem Ryszard Jaśkowski i dodawał, że szef sochaczewskiej PSS jest ewenementem wśród 230 prezesów polskich spółdzielni, dlatego spółdzielczość chciałaby jeszcze wykorzystać jego wiedzę, pracowitość i pomysły.

W imieniu samorządowców Sochaczewa podziękowania składali starosta Jolanta Gonta i burmistrz Piotr Osiecki. W liście gratulacyjnym napisali m.in.: „…zwycięsko przeprowadził Pan spółdzielnię przez najtrudniejszy czas przemian, sprawił, że firma rozwija się, jest jednym z największych pracodawców na naszym terenie (…), inwestuje w swój rozwój. Nie bez przyczyny w środowisku spółdzielców uchodzi Pan za wyjątkowej rangi fachowca, PSS była wielokrotnie doceniana i nagradzana (….), a Pana uhonorowano Oskarem Spółdzielczości Polskiej”.
Starosta przypomniała także o społecznej roli Józefa Chociana, który od 28 lat pełni funkcję radnego, najpierw miejskiego, teraz powiatowego. „Dla całej naszej społeczności jest Pan postacią budzącą szacunek, cenioną za konsekwencję w działaniu, umiejętność budowania zgody, dlatego w imieniu mieszkańców przekazujemy podziękowania (…) za wszystko, co zrobił Pan dla Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej”.
Burmistrz Osiecki z kolei życzył nowej prezes sukcesów i utrzymania pozycji firmy w mieście i na forum krajowym.

Józef Chocian nie ukrywał wzruszenia i wspominał dobrą współpracę z oboma samorządami, dziękował także swoim współpracownikom, radzie nadzorczej, kadrze spółdzielni. Nowej prezes życzył samych trafnych decyzji i życzliwości ludzi. Agnieszka Strzelczyk odwzajemniła się słowami: Jestem zaszczycona, że dane mi było współpracować z panem prezesem. Chciałabym spełnić pokładane we mnie nadzieje.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz