Zgłoś źródło ciepła

fot.pixabay
Reklamy

SOCHACZEW Przypominamy, że do końca czerwca tego roku należy zgłosić każde źródło ciepła o mocy do 1 MW do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Właścicielom pieców, którzy nie dokonają zgłoszenia, będzie grozić kara grzywny.

Ewidencja, prowadzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, obejmie wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne, zatem deklarację musi złożyć każdy właściciel domu, sklepu, zakładu usługowego, a w imieniu lokatorów – zarząd spółdzielni lub wspólnoty. Do CEEB należy zgłosić każde źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ustawodawca ustalił dwa ważne terminy. Jeżeli piec zaczął pracować przed 1 lipca 2021 r., deklarację musimy złożyć do 30 czerwca br., a gdy piec czy pompę ciepła zainstalowaliśmy po 1 lipca 2021 roku, deklarację składamy w terminie 14 dni.

Celem utworzenia i prowadzenia CEEB jest zbieranie i ewidencjonowanie informacji dotyczących źródeł ogrzewania budynków, ale również kontrola wydatkowania środków z budżetów i funduszy publicznych w ramach różnych programów pomocowych, np.: Czyste Powietrze, Program Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne. Zadaniem CEEB będzie również zidentyfikowanie i oszacowanie zjawiska tzw. ubóstwa energetycznego, którym charakteryzują się głównie stare budynki mieszkalne, ogrzewane przestarzałymi piecami.

Co ważne, złożenie deklaracji do CEEB jest konieczne, aby móc otrzymać dodatek osłonowy w podwyższonej kwocie. Wówczas dofinansowanie wynosić będzie nie od 400 do 1150 zł, a od 500 do 1437,50 zł.

Jak złożyć deklarację w CEEB?

– drogą elektroniczną, wypełniając ją na portalu www.zone.gunb.gov.pl

– pobierz druk z portalu Sochaczew.pl, z zakładki „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków”), wypełnij i złóż (prześlij pocztą) w Urzędzie Miasta przy ul. 1 Maja 16.

– pobierz druk w holu UM, wypełnij na miejscu, zostaw w Biurze Podawczym (parter). W przypadku wątpliwości, o pomoc w wypełnieniu ankiety poproś pracownika Wydziału Ochrony Środowiska.

UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz